"Niech zwyciężają najlepsi!" - Tym mottem 5 kwietnia 2025 r. prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk, przewodniczący Komitetu Głównego, rozpoczął 66. edycję Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
- W tym roku szkolnym, do etapu centralnego olimpiady, po „odsiewie” przez naprawdę gęste sito, dotarło ponad 110 najzdolniejszych uczniów z całej Polski. W bieżącej edycji nawet etap I odbył się dwukrotnie, trzeba było rozwiązać testy wymagające szczegółowej wiedzy. Z każdym kolejnym etapem skala trudności rosła, na szczeblu okręgowym uczniowie musieli wykazać się, rozwiązując test pisemny i odpowiadając ustnie na pytania problemowe. Na etapie centralnym ponownie test pisemny złożony z 50. pytań wymagających wiedzy specjalistycznej, a dla 60% uczestników z najwyższym wynikiem także egzamin ustny, przeprowadzany przez komisje złożone z przedstawicieli kadry profesorskiej największych polskich uczelni
- wyjaśniają przedstawiciele kolbuszowskiego liceum.
Program olimpiady wykraczał poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Pytania dotyczyły m.in. problemów współczesnego świata, gospodarki, polityki międzynarodowej, konstytucyjnych ustrojów państw, integracji europejskiej oraz historii najnowszej.
Szczególnie profesjonalnej wiedzy wymagał blok zmienny, którym w bieżącej edycji były współczesne systemy polityczne. Tak skomplikowane i niezmiernie stresujące zmagania, wymagające olbrzymiej wiedzy i odporności psychicznej pozwoliły wyłonić 30 najlepszych uczestników czyli 30 Laureatów a wśród nich także uczeń naszego liceum.
Szymon Lewicki uczeń klasy 4d Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej zdobył tytuł Laureata uzyskując 25. miejsce
- Otrzymuje tym samym ocenę celującą z wiedzy o społeczeństwie, 100% wynik maturalny z tego przedmiotu, zwolnienie z postępowania rekrutacyjnego (czyli inaczej mówiąc indeks) na kierunki humanistyczno- społeczne i ekonomiczne na wielu wiodących uczelniach w Polsce. Ponadto nagrodę pieniężną, liczne nagrody rzeczowe (lista prezentowanych sponsorów olimpiady jest dosyć długa) oraz wyjazd do Brukseli sfinansowany przez eurodeputowanego z Podkarpacia Daniela Obajtka
- informuje LO.
Zmaganiom głównym olimpijczyków towarzyszyły również inne wydarzenia, podczas zawodów centralnych zorganizowany został przykładowo Konkurs Oratorski o Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Głównego. Uczestniczyło w nim trzech wylosowanych uczestników, każdy miał nie więcej niż 5 minut, aby zaprezentować temat zmienny olimpiady. Ich wypowiedzi oceniło specjalne jury.
Odbyło się też losowanie tzw. "Los Szczęścia", w którym brał udział każdy finalista olimpiady. Wytypowany uczestnik wygrywał nagrodę pieniężną ufundowaną przez Przewodniczącego Komitetu Głównego.
Etapem końcowym Olimpiady był Quiz Olimpijski z udziałem 9 najlepszych laureatów, w którym uczestnicy mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą przed licznym gronem słuchaczy zgromadzonych w Auli im. prof. J. Baszkiewicza Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
W trakcie eliminacji centralnych uczestnicy mieli zapewnione dodatkowe atrakcje m.in. wspólne wejście do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, tzw. wydarzenie artystyczne w postaci koncertu gitarowego czy też debatę z udziałem dziennikarzy wiodących redakcji telewizyjnych, radiowych i prasowych moderowaną przez dr Łukasza Szeleckiego a dotyczącą bieżących wydarzeń politycznych - wyborów prezydenckich w 2025 r.
Uroczysta gala zakończyła się wręczeniem zaświadczeń o uzyskanym tytule laureata i nagród rzeczowych, odbyła się ona w asyście honorowych gości (m.in. przedstawicieli władz UW, MEN i posłanki do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Gosiewskiej), w świetle telewizyjnych jupiterów
- Od wielu lat ta olimpiada daje młodym ludziom szanse na spełnienie marzeń o dostaniu się na najlepsze uczelnie w Polsce. Dwa lata temu również do etapu centralnego zakwalifikował się nasz uczeń Mateusz Bańka, aktualnie student Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas eliminacji centralnych 5 i 6 kwietnia był dla nas przewodnikiem i wsparciem, za co z całego serca dziękujemy. Szymonowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w nadchodzącej maturze jak i w realizacji wszystkich dalszych naukowych planów!
- pisze społeczność szkolna LO z Kolbuszowej.
Źródło: Liceum Ogólnokształcące w Kolbuszowej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.