Reklama

Śluby i wesela w powiecie kolbuszowskim odwołane lub przekładane

Opublikowano: czw, 26 mar 2020 08:00
Autor:

Śluby i wesela w powiecie kolbuszowskim odwołane lub przekładane  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już teraz parafie mają wytyczne, aby przełożyły daty ślubów. Lokale w powiecie kolbuszowskim także dmuchają na zimne, przekładając terminy wesel. Wszystko to spowodowane jest epidemią koronawirusa.

Urzędy Stanu Cywilnego także dmuchają na zimne. Jak informuje USC Kolbuszowa jedna para, która miała wziąć w najbliższym czasie ślub, odwołała ceremonię. Reszta ślubów odbywa się planowo, jednak z większymi restrykcjami. Jak podkreśla Ewa Gul-Czachor, kierownik kolbuszowskiego Urzędu Stanu Cywilnego, w zaślubinach może brać udział para młoda, świadkowie i ewentualnie fotograf.

Do 10 osób

Śluby cywilne w Majdanie Królewskim odbywają się planowo. USC zaznacza jednak, że ceremonie odbywają się w ograniczonej liczbie gości, do około 10 osób. W Raniżowie nikt na najbliższy czas nie zaplanował ślubu świeckiego. W Dzikowcu najbliższa urzędowa ceremonia odbyć ma się w połowie kwietnia.

Jak informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, na chwilę obecną nikt z gminy nie planuje cywilnego ślubu. Podobna sytuacja jest w gminie Niwiska, w której również nie planuje się w najbliższym czasie takich uroczystości.

Przekładamy termin

W sprawie wesel zaplanowanych na kwiecień skontaktowaliśmy się ze Zbigniewem Ofiarą, radnym powiatowym, który prowadzi swój dom weselny w Trześni. - Odwołaliśmy imprezy, mieliśmy mieć chrzty - mówi właściciel. Dodaje, że przełożył również jedno wesele z kwietnia na późniejszy termin, dla bezpieczeństwa.

Jak mówi nasz rozmówca, przyszłe małżeństwa dzwonią z pytaniami o ewentualne przełożenie terminów wesel. Jak podkreśla Zbigniew Ofiara, uspokaja on pary młode i prosi o cierpliwość. Dodaje on również, że trzy kwietniowe terminy są niepewne, ale dom weselny proponuje młodym ewentualne przełożenie imprezy na letnie miesiące. Miałyby się one odbyć w tygodniu.

Diecezja rekomenduje

Kuria diecezjalna rekomenduje księżom proboszczom i rektorom kościołów, aby w porozumieniu z wiernymi przełożyli daty chrztów i ślubów na późniejszy termin, o ile nie istnieje zagrożenie życia, ani nie zachodzi inna nagląca potrzeba. - W przypadku udzielania ślubów czy chrztów oraz liturgii pogrzebowej lub innych nabożeństw duszpasterze muszą przestrzegać wskazań władz sanitarno-epidemiologicznych - mówi ks. Tomasz Lis, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej. - Należy ograniczać liczbę uczestników zgromadzenia, do 50 osób oraz stosować wszelkie wskazania sanitarne - nadmienia przedstawiciel diecezji. Podkreśla on jednak, że jeżeli młodzi koniecznie chcą się pobrać, to oczywiście ksiądz udziela ślubu, ale z zachowaniem wszystkich restrykcji i wytycznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE