Budynek przy szkole w Weryni, w którym znajduje się m.in. stołówka, pracownia gastronomiczna oraz inne pomieszczenia socjalne przechodzi istną rewolucję. Poskuwane stare płytki, posadzki, powstające nowe ścianki – taki obraz można zastać obecnie na miejscu.
Dyrektor Zbigniew Bogacz jednak, już teraz, z entuzjazmem opowiada co będzie w każdym pomieszczeniu.
– Tu będzie pracownia gastronomiczna z cukiernictwem, pomieszczenia do teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, w tym obsługi kelnerskiej oraz pomieszczenia towarzyszące, czyli zaplecze, szatnia na odzież gastronomiczną oraz sanitariaty
– wymienia.
- Wszystkie zostaną dostosowane do obowiązujących standardów nauczania w zakresie żywienia oraz obowiązujących przepisów sanitarnych, HACCP oraz potrzeb osób z niepełnosprawnością
– dodaje.
Nowoczesne pracownie i winda
Modernizacja i adaptacja istniejących pomieszczeń szkoły spowoduje, że w placówce powstaną pracownie zawodowe na miarę XXI wieku.
- Będzie to najnowocześniejsza pracownia gastronomiczna na Podkarpaciu, pozwalająca kształcić uczniów w prawie wszystkich zawodach branży żywieniowej na poziomie technikum oraz szkoły branżowej I stopnia
– precyzuje Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.
W wyniku przeprowadzonych prac powstanie profesjonalna, klimatyzowana kuchnia wraz ze stanowiskami do przeprowadzania egzaminów zawodowych z kwalifikacji gastronomicznych oraz zapleczem dostawczym, na potrzeby którego wybudowana zostanie rampa rozładunkowa towarów.
Będzie również zaplecze magazynowe oraz transportowe, w ramach którego planowana jest budowa windy towarowej. W nowej pracowni wiedzę oraz umiejętności będą pobierać uczniowie, kształcący się w zawodach: kucharza, cukiernika, piekarza, kelnera, technika żywienia i usług gastronomicznych oraz operatora maszyn przemysłu spożywczego.
Przebudowa instalacji
Wcześniej jednak trzeba wszystkie pomieszczenia zmodernizować. W ramach tych prac przebudowane zostaną również instalacje: elektryczna, sanitarna, wod.-kan., gazowa oraz centralnego ogrzewania. Zamontowana będzie także klimatyzacja oraz wentylacja mechaniczna. Wymienione też zostaną drzwi wewnętrzne i zewnętrzne.
Zalety tej inwestycji
Z pewnością realizacja tej inwestycji pomoże stworzyć nowoczesną, bezpieczną infrastrukturę do nauczania w szkole oraz pozwoli dostosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę i umiejętności w warunkach dokładnie takich samych jak rzeczywiste środowisko pracy. Wpłynie także na atrakcyjność oferty edukacyjnej placówki i podniesie jakość kształcenia.Łącznie zadanie to ma kosztować ponad 2,5 mln zł. Jej realizacja możliwa jest dzięki dofinansowaniu, jakie Samorząd Powiatu Kolbuszowskiego pozyskał z Programu Polski Ład.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.