Reklama

Reklama

Rodzina na stołku w urzędzie

Opublikowano: 23 października 2019 08:30
Autor:

Rodzina na stołku w urzędzie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czy w kolbuszowskim magistracie pracę znalazły dwie osoby z rodziny radnego miejskiego? O to pytamy Urząd Miejski w Kolbuszowej.

Temat zatrudniania w magistracie poruszył jeden z radnych. Na swoim profilu na Facebooku napisał, że wielu z mieszkańców jest zniesmaczona sposobem zatrudniania w urzędach. - Pewnie nie jedna osoba chciałaby do urzędu miejskiego wcisnąć kogoś z rodziny - przypuszcza Michał Karkut. 

Dodaje, że nie jest to łatwe, ale niektórzy mają jak widać szczęście. - Jak się okazuje, pewien radny ma nawet szczęście odwrotnie proporcjonalne do wielkości miejscowości, z jakiej pochodzi. Dzięki temu darowi od losu udało mu się w urzędzie zatrudnić już synową i córkę - pisze radny z Kolbuszowej Górnej. 

 

Pytanie bez odpowiedzi

 W tej sprawie zwróciliśmy się do Krzysztofa Matejka, sekretarza gminy Kolbuszowa. Zapytaliśmy go m.in. o to, czy i na jakich stanowiskach zatrudnione zostały osoby z rodziny radnego miejskiego. Na to pytanie przedstawiciel urzędu nie odpowiedział. Po jego ponowieniu dostaliśmy odpowiedź, że w pytaniu nie podaliśmy konkretnych nazwisk pracowników urzędu, którzy mieliby być z rodziny radnego. 

Sekretarz dodał również, że wszyscy pracownicy w magistracie w Kolbuszowej byli zatrudniani według procedur i nie miało znaczenia to, z kim są spokrewnieni. 

 

Jak to działa?

Przedstawiciel magistratu wyjaśnia, że sposób zatrudniania pracowników samorządowych reguluje ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

- Pracodawca zatrudniający urzędników zobowiązany jest do ogłoszenia naboru na konkretne stanowisko, podania wymogów dotyczących wykształcenia, różnych umiejętności predyspozycji i znajomości prawa na danym stanowisku - wyjaśnia Krzysztof Matejek, sekretarz Kolbuszowej. Przedstawiciel magistratu wyjaśnił, że w ogłoszeniu o naborze podaje się także zakres zadań, które będzie wykonywał w przyszłości pracownik. 

Zatem skąd wiadomo, że urząd potrzebuje osób do pracy? Ogłoszenie o naborze zamieszczane jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej oraz na tablicy ogłoszeń w urzędzie. - Po zebraniu ofert kandydaci zapraszania są na rozmowy kwalifikacyjne - wyjaśnia dalej Matejek. komisja rekrutacyjna weryfikuje zadeklarowane doświadczenie oraz wiedzę merytoryczną, znajomość charakteru pracy w administracji samorządowej, a także znajomość prawa samorządowego.

Punkty

 Pytania te są opracowywane przez komisję rekrutacyjną. Każdy z kandydatów otrzymuje takie same pytania. Członkowie komisji indywidualnie oceniają kandydata, przydzielając punkty w granicach od 0-3. Suma uzyskanych punktów decyduje o wyborze kandydata. Informacje o wynikach naboru zamieszczane są w BIP oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie. Nie może być mowy o nepotyzmie. Przystępujący do rozmowy kwalifikacyjnej nie znają pytań. Zasady naboru są przestrzegane przez komisje rekrutacyjną i dotyczą każdego kandydata, niezależnie od powiązań rodzinnych.

Poza ustawą o pracownikach samorządowych istnieje także możliwość zatrudniania pracowników w formach przewidzianych przez ustawodawcę w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. - Między innymi taką formą jest zatrudnianie w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych, staży, dofinansowań do wynagrodzenia - wylicza Matejek. 

W tym przypadku Urząd Miejski w Kolbuszowej występuje do Powiatowego Urzędu Pracy z wnioskiem  o skierowanie do pracy osoby, która spełnia oczekiwania pracodawcy. Stawiane są wymagania odnośnie konkretnych umiejętności lub wniosek nie zawiera wymagań, jeśli osoba ma być zatrudniona do pomocy przy czynnościach administracyjno-biurowych. Kandydata do pracy kieruje Powiatowy Urząd Pracy. Po rozmowie z pracownikiem kadr Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej zapada decyzja o przyjęciu bezrobotnego kierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. 

Ostatnie nabory kandydatów na wolne stanowiska pracy zamieszczone na BIP gminy Kolbuszowa

 

17 września 2019

Podinspektor w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

wynik: Mateusz Czachor z Kolbuszowej

 

30 lipca 2019

stanowisko kierownicze urzędnicze Audytor wewnętrzny

wynik: nabór nierozstrzygnięty 

 

25 marca 2019

Podinspektor w Referacie Kultury Fizycznej, Rekreacji i Krytej Pływalni

wynik: Danuta Drałus z Kupna 

 

Nepotyzm - faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności.
 
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  :o

  Nie znam tych osób, nawet nie wiem jakie są powiązania rodzinne. Moje pytanie jest gdzie jest artykuł? Nic nie wyjaśnione, nic nie napisane. Kto jest kim w tej rodzinie? Czy byli inni chętni na te stanowiska i jakie były wymagania, aby się na nie dostać? Czy zatrudnione osoby mają odpowiednie kompetencje czy nie? Artykuł gniot jeśli można to nazwać artykułem.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  Okix

  W końcu ktoś to zauważył, korso jestem pod wrażeniem.

 • 2 lata temu | ocena +17 / -1

  Grand

  To jeszcze nic,,,,, sprawdzcie co sie dzieje w Cmolasie w Gminie i UK. ...... Smiechu warte.....

 • 2 lata temu | ocena +23 / -0

  Major

  Rodzina Plus