Reklama

Rezurekcyjne wyścigi, ognie na wzgórzach i tradycyjne wielkanocne śniadanie. Jolanta Dragan o dawnych zwyczajach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Rezurekcyjne wyścigi, ognie na wzgórzach i tradycyjne wielkanocne śniadanie. Jolanta Dragan o dawnych zwyczajach - Zdjęcie główne

Wyścigi w czasie powrotu z rezurekcji były silnie zakorzenioną tradycją. Dlaczego? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Strzelanie z karbidówek, wyścigi w trakcie powrotu z rezurekcji oraz tradycyjne wielkanocne śniadanie. Tak wyglądała Niedziela Wielkanocna dawniej. W wielu miejscowościach te zwyczaje praktykowane są do dziś. O nich opowiedziała Jolanta Dragan, etnograf z MKL w Kolbuszowej.

Podczas powrotów z rezurekcji przeprowadzano swego rodzaju wyścigi. W wielu miejscowościach praktykuje się to do dziś. Wierzono, że ten, kto szybciej wróci do domu, ten najszybciej zakończy żniwa i zbierze największy plon. 

Przed rezurekcją i w czasie rezurekcji bardzo ważne było, żeby czynić hałas. Dawniej strzelano z karbidówek, kapiszonów. W ten sposób witano Jezusa. Sam huk, hałas i szum miał także odstraszać wszystko, co złe. Zapalano także ognie na wzgórzach, które miały odstraszać wszystko, co złe. Ogień symbolizował również zmartwychwstanie Chrystusa.

Po powrocie z rezurekcji oczywiście tradycyjnie jadło się wielkanocne śniadanie. Tradycyjnie był to barszcz biały. W okolicach Kolbuszowej mówiono, że był to zwykły barszcz biały, ale z niezwyczajnymi dodatkami. W niektórych miejscowościach składano sobie życzenia przy stole wielkanocnym. W ten dzień goszczono się do wieczora.

Jutro natomiast opowiemy, dlaczego polewanie dziewcząt wodą w Poniedziałek Wielkanocny było niegdyś tak bardzo istotne i co zwiastowało.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy