Reklama

Raniżowianie protestują przeciwko budowie parkingu i wycince drzew w centrum

Opublikowano:
Autor:

Raniżowianie protestują przeciwko budowie parkingu i wycince drzew w centrum  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - My niżej podpisani mieszkańcy gminy Raniżów wyrażamy stanowczy protest przeciwko budowie parkingu w rynku Raniżowa w pasie zieleni pomiędzy drogą wojewódzką nr 875 a przystankiem autobusowym PKS Raniżów oraz związanej z tym wycince drzew - czytamy we wstępie pisma.

Jak argumentują autorzy protestu, rynek to centralny punkt Raniżowa. - To miejsce spotkań mieszkańców, gdzie na ławkach, wśród zieleni i kwiatów, można przysiąść, odpocząć, porozmawiać, a także, dzięki niedawno powstałemu placowi zabaw, miejsce przyjazne najmłodszym mieszkańcom Raniżowa, gdzie mogą bawić się w piaskownicy i szaleć na zjeżdżalni czy huśtawce - uzasadnili.

Dodają, że ze względu na mieszczący się przy rynku urząd gminy raniżowski rynek już z dwóch stron ograniczony jest miejscami parkingowymi. Jak twierdzą autorzy pisma, mieszkańcy zostali postawieni przed faktem, że kolejne miejsce zieleni na rynku ma zniknąć.

- Na skwerze, który ma stać się parkingiem, rośnie 10 drzew dających cień czekającym na autobus mieszkańcom naszej gminy, do tej pory rosła tu zadbana trawa oraz stały misy z kwiatami. Przez środek biegł ułożony z kostki chodnik - wyjaśniają.

Ze względów bezpieczeństwa

Protestujący podkreślają, że nie negują potrzeby budowy parkingu. Proponują jednak, aby parking powstał w innym miejscu. -  Zwłaszcza, że mieszkańcy mają możliwość wjazdu na przystanek autobusowy i postoju do 10 minut, co w większości przypadków jest czasem wystarczającym na załatwienie spraw - tłumaczą.

Dodają również, że po przebudowie drogi wojewódzkiej i budowie nowego mostu z podniesionym tonażem ruch samochodowy, zwłaszcza ten ciężarowy, znacznie wzrośnie. - Rosnące w pasie zieleni drzewa dają naturalną izolację od hałasu i stanowią barierę ochronną dla mieszkańców odpoczywających w rynku i bawiących się dzieci. Nie zgadzamy się na wycięcie pięknych drzew, likwidację zieleni i zamianę centrum Raniżowa w jeden wielki parking - mówią.

Protestujący proponują, aby dodatkowy parking zlokalizować w innym miejscu. Jakim? - Parking można zbudować przecież w pobliskiej lokalizacji, choćby przedłużając istniejący parking przy cmentarzu, gdzie jest trawnik, bez konieczności wycinania drzew i niszczenia zielonego centrum Raniżowa - wyjaśniają. - Możliwości jest wiele, ale gmina chce decydować o nas bez nas. Nie ma na to naszej zgody - dodają.

"W rękach wójta"

 Podpisy pod protestem jego inicjatorzy zbierali w minioną niedzielę, podczas Dni Raniżowa. Jak informuje Aleksandra Bembenek, jedna z autorek pisma, podczas imprezy udało się zebrać łącznie 419 podpisów. W poniedziałek, 15 lipca, protest wraz z podpisami mieszkańców został złożony w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i w Urzędzie Gminy Raniżów. 

- Nie wiem, czy wcześniej były w Raniżowie podobne akcje zainicjowane przez mieszkańców. Ale ta akcja pokazała, że potrafimy w szybkim czasie zjednoczyć się wokół wspólnej idei. Teraz wszystko w rękach pana wójta - mówi kobieta. 

Wspomniane na sesji

O planowanej inwestycji wspomniał podczas ostatnich obrad (30 czerwca) wójt gminy Raniżów. Jak poinformował Władysław Grądziel, gmina otrzymała pewną zgodę i akceptację, jeśli chodzi o zagospodarowanie centrum Raniżowa. - Myślę, że powoli trzeba by przyzwyczajać mieszkańców, że to centrum się troszeczkę zmieni, powstanie więcej miejsc postojowych - zapowiedział włodarz gminy. - Robimy to dla dobra wszystkich, bo widzimy, że wszyscy mają problem z parkowaniem - stwierdził.

Jak dodał wójt, drzewa, które znajdują się w pasie drogowym (drogi wojewódzkiej), nie pałają świeżością. - Myślę, że są teraz przepiękne drzewa, które stanowią takie miejskie szpalery, że można je posadzić i nie będą zagrożeniem ani dla mieszkańców, ani dla samochodów, ani dla podróżnych. Myślę, że to wszystko przy współpracy z zarządem województwa będziemy mogli realizować w najbliższym czasie - podsumował swoją wypowiedź.

Do tematu wrócimy niebawem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE