Reklama

Radny Michał Karkut o przekazaniu budynku przedszkola w ręce mieszkańców Nowej Wsi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Pocałuń

Radny Michał Karkut o przekazaniu budynku przedszkola w ręce mieszkańców Nowej Wsi  - Zdjęcie główne

- Lokalizacja przedszkola w Nowej Wsi jest znakomita, jest duży plac, miejsce na parking, ale żeby zrobić z tego budynku prawdziwe przedszkole, trzeba by rozbudować. Mądrze rozbudować - mówi Michał Karkut, radny gminy Kolbuszowa. | foto A. Pocałuń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przedszkole w Nowej Wsi ma zostać oddane w zarządzanie sołtysa i rady sołeckiej. Wśród mieszkańców pojawiły się głosy, że nie jest do końca pomysł, którego by oczekiwali. - Trochę szkoda takiego miejsca. Nie wiedzą tego, żeby stało się ono miejscem dla społeczności, czy tych młodszych jak i starszych mieszkańców Nowej Wsi - mówi nasza Czytelniczka. O komentarz w tej sprawie prosimy radnego Michała Karkuta.

Jeszcze w 2021 roku radni Rady Miejskiej w Kolbuszowej podjęli uchwałę w sprawie likwidacji oddziału Przedszkola nr 2 w Nowej Wsi. Wtedy to wszyscy samorządowcy podnieśli rękę na znak słuszności uchwały. 

W roku szkolnym 2021/2022 zapisanych zostało czworo dzieci do oddziału w Nowej Wsi. Od 1 października 2021 r. wszystkie dzieci zostały na wniosek rodziców przeniesione do siedziby głównej przedszkola przy ul. Obrońców Pokoju w Kolbuszowej. 

Teraz budynek przedszkola w Nowej Wsi ma przejść w zarządzanie rady sołeckiej z przeznaczeniem jako dom ludowy, który służyć ma lokalnej społeczności. Pytamy radnego Michała Karkuta, co myśli o takiej decyzji. 

- Niepokoi mnie to, że wydaliśmy kupę forsy na remont tego obiektu, a on będzie stał pusty. Czy jest jakiś pomysł na jego reaktywację? Dla mnie jest to niepojęte, bo jeżeli są chętni, a wiem, że są, uczestniczyć tam w zajęciach ośmiogodzinnych i rodzice chętnie posłaliby tam swoje pociechy, to może zróbmy wszystko, żeby do tego doprowadzić i ulżyć tym ludziom - dopytywał samorządowiec Michał Karkut podczas ubiegłorocznej sesji. 

Co myśli pan o likwidacji oddziału Przedszkola nr 2 w Nowej Wsi? 

-  Problemem placówki przedszkolnej w Nowej Wsi od początku był ten nieszczęsny budynek, który nie był dobrze przystosowany do swojej roli. Wykonano remont, niby coś tam zmodernizowano, ale nie zapewniono miejsca, aby móc przygotowywać posiłki. I to był problem, który uniemożliwiał funkcjonowanie przedszkola w pełnym wymiarze. 

 Lokalizacja przedszkola w Nowej Wsi jest znakomita. Jest duży plac, miejsce na parking, ale żeby zrobić z tego budynku prawdziwe przedszkole, trzeba by rozbudować. Mądrze rozbudować.

Pana zdaniem pomysł oddania budynku do dyspozycji mieszkańców sołectwa Nowej Wsi jest trafiony?

- Wiem, że mieszkańcy Nowej Wsi wystąpili do burmistrza z wnioskiem o przekazanie tego budynku na potrzeby sołectwa. Nie wiem jednak, jakie oni mają pomysły na jego funkcjonowanie. 

Byłem sołtysem w Kolbuszowej Górnej, więc wiem, jak trudno jest zaktywizować społeczność lokalną w dzisiejszych czasach. Jeśli sołectwo Nowej Wsi ma jakieś ciekawe pomysły, to chętnie je poznam i będę się przyglądać ich działaniu. 

Gdyby dowiedział się pan, że są zainteresowane osoby, które chciałyby wynająć budynek w Nowej Wsi i zorganizować tam np. językowe przedszkole czy żłobek? Byłby pan za? Miałoby to w ogóle sens i pomysł mógłby odnieść sukces? Czy słuszne byłoby, żeby budynek przeszedł w zarządzanie rady wiejskiej i sołtys z Nowej Wsi?

- Jeśli ja miałbym decydować, mając do wyboru takie dwa przeznaczenia tego budynku, to w pierwszej kolejności chciałbym zobaczyć ten biznesplan i raczej skłaniałbym się ku kolejnej placówce dla dzieci. Tym bardziej że byłaby to placówka językowa. W takie tematy warto inwestować. 

Prawdę mówiąc, pojawił się kilka miesięcy temu pomysł budowy dużego przedszkola zlokalizowanego na działkach gminnych w okolicach Parku Niepodległości, gdzie powstaje nowe osiedle. To świetny pomysł, który forsuje radny Józef Fryc. Budowa takiego nowoczesnego przedszkola rozwiązałaby też problem z fatalnymi warunkami pracy w urzędzie miejskim, gdyż na potrzeby magistratu można by zagospodarować budynek przedszkola nr 2 lub nr 1 w Kolbuszowej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy