Reklama

Radna: Rocznie tracimy 60 tys. zł. Czy gmina pozbędzie się ośrodka zdrowia?

Opublikowano:
Autor:

Radna: Rocznie tracimy 60 tys. zł. Czy gmina pozbędzie się ośrodka zdrowia?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W dalszym ciągu ośrodek w Cmolasie nie znalazł najemcy. Czy gmina ma jakiś pomysł na budynek, aby nie stał on pusty?

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, dopytywała o aktualną sytuację związaną z wynajmem nowo wybudowanego Ośrodka Zdrowia w Cmolasie, który w dalszym ciągu stoi pusty. Nieustannie pytają o to mieszkańcy Cmolasu i gminy.


- Warto się pochylić na tym, żeby, jeżeli nie mamy wynajmu pod kątem usług medycznych, zmienić profil działalności budynku. Rocznie tracimy 60 tys. zł, według tych stawek, które były przedstawione

- zauważyła radna z Cmolasu.

Plan "B"

Do tematu odniósł się Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

- Jeżeli w najbliższym przetargu nie uda nam się uruchomić jako takiego ośrodka zdrowia, jestem zgodny, aby zmienić profil albo po prostu się tego pozbyć, żebyśmy do tego interesu nie dokładali

- powiedział włodarz cmolaskiej gminy. Podkreślił on jednak, żeby nie traktować tego jako ostatecznej decyzji. - Jeżeli teraz nie uruchomimy ośrodka, to będziemy ponosić koszty z tytułu jego konserwacji, jego ogrzewania, ubezpieczenia itd. - nadmienił wójt Galek.

Zaznaczył dodatkowo, że jeżeli gmina nie znajdzie najemcy, urząd będzie musiał zastanowić się nad zmianą ewentualnej działalności w tym obiekcie. Jakie będą dalsze losy ośrodka? Czy dalekosiężne i ambitne plany gminy o sprowadzeniu do Cmolasu ginekologa i innych specjalistów spełzną na niczym? Do tematu będziemy wracać.

Mieszkańcy czekali

Mieszkańcy żywili nadzieję, że nowy ośrodek zdrowia zostanie otwarty. Pod koniec czerwca 2019 roku gmina podpisała umowę z najemcą, czekając na rychłe otwarcie. Świadczenie usług w zakresie zdrowotnym okazało się jednak niemożliwe. Po kilku miesiącach, w lutym 2020 roku, centrum medyczne, które chciało prowadzić ośrodek, rozwiązało umowę. Budynek pozostał więc zamknięty.

Drugi przetarg

Cmolaska gmina postanowiła ogłosić ponowny przetarg na najem budynku. Po ponad miesiącu oczekiwania na potencjalnego kontrahenta okazało się, że, mimo niezbyt wygórowanej ceny, nie było chętnych na wynajem. Termin składania ofert minął w poniedziałek, 21 września 2020 roku. Jak poinformował wówczas Marian Posłuszny, sekretarz gminy, nie wpłynęła żadna oferta do Urzędu Gminy w Cmolasie. Jak dodał sekretarz Posłuszny, cmolaski urząd będzie chciał ponownie ogłosić przetarg na najem lokalu.

- PONAD MILION -

Budowa nowego Ośrodka Zdrowia w Cmolasie kosztowała około 1,5 miliona złotych. Gminie Cmolas udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 70 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- 11 GABINETÓW, 453 MKW -

- Lokal na parterze składa się z pięciu gabinetów lekarskich wraz z zapleczem o łącznej powierzchni użytkowej 250 mkw.

- Lokal na poddaszu składa się z sześciu gabinetów rehabilitacyjnych wraz z zapleczem o łącznej powierzchni użytkowej 203 mkw.

Budynek będący własnością gminy Cmolas przeznaczony ma być na świadczenie usług z zakresu opieki zdrowotnej, rehabilitacyjnej
i stomatologicznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ przysługującego mieszkańcom gminy Cmolas. Urząd dopuszcza jednak możliwość prowadzenia prywatnych praktyk lekarskich, specjalistycznych, stomatologicznych i rehabilitacyjnych.

- CENA ZA WYNAJEM -

- Za lokal na parterze - 3 tys. zł netto (bez mediów). Do wylicytowanej kwoty zostanie doliczony 23 proc. podatek VAT.

- Za lokal na poddaszu - 1 624 zł netto (bez mediów). Do wylicytowanej kwoty zostanie doliczony 23 proc. podatek VAT.

Pierwotna cena za wynajem wynosiła tyle samo, z tym że gmina chciała wynająć całość jednemu najemcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy