Reklama

Przystanki zamiast ołtarzy. Boże Ciało w gminie Dzikowiec inaczej niż dotychczas

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Przystanki zamiast ołtarzy. Boże Ciało w gminie Dzikowiec inaczej niż dotychczas  - Zdjęcie główne

Procesja Bożego Ciała w Kopciach w tym roku będzie wyglądała inaczej niż dotychczas. Czemu będzie nietypowa? O tym opowiedział ks. Stanisław Olszówka, proboszcz parafii. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Bez tradycyjnych ołtarzy, a z przystankami na trasie. Monstrancja niesiona nie przez kapłana, a wieziona samochodem - tak w skrócie ma wyglądać procesja na Boże Ciało w parafii w Kopciach. O szczegóły zapytaliśmy ks. Stanisława Olszówkę, tamtejszego proboszcza.

Jedna z naszych Czytelniczek i zarazem mieszkanka gminy Dzikowiec sygnalizowała, że  parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Kopciach będzie jedyną w Polsce, gdzie nie będzie ołtarzy w święto Bożego Ciała. Czy to prawda? O to zapytaliśmy ks. Stanisława Olszówkę, proboszcza tamtejszej parafii.

 

Wyjątkowa mobilna procesja

Ksiądz Stanisław w rozmowie z nami przyznał, że faktycznie Boże Ciało w parafii w Kopciach będzie świętowane inaczej niż dotychczas. Jak zapewnia, procesja się odbędzie, jednak w nieco zmienionej formie. Jak tłumaczył kapłan, typowych ołtarzy nie będzie, natomiast podczas procesji wierni będą się zatrzymywać w czterech punktach. Na każdym z nich będzie odprawiana ewangelia, modlitwa i błogosławieństwo. 

 

Na czym jednak będzie polegała nietypowość tej procesji? Monstrancja nie będzie niesiona przez księdza całą procesję, natomiast będzie ona wieziona samochodem. - Będzie specjalnie przygotowany i udekorowany pojazd. Dekoracja będzie mobilna, będzie się przemieszczać - nadmienił proboszcz i dodał: - Uważam, że to będzie godne.

 

Kapłan zaznaczał w rozmowie z nami, trasa jest dość długa, bowiem ma wynosić od 2 do 2,5 kilometra. - Kiedy przeanalizowałem mój wiek i siły, to pomyślałem sobie, że nie dam rady donieść monstrancji. Inaczej się idzie, kiedy ma się ręce wolne, a inaczej, kiedy trzyma się coś w rękach przed sobą - podsumował.

 

Przystanki na trasie

Zapytaliśmy ks. Stanisława Olszówkę również o to, jak dokładnie będą wyglądać przystanki w trakcie procesji. Jak powiedział, przy każdym przystanku będzie baner eucharystyczny i ozdobne brzózki.

 

Proboszcz zaznaczył, że monstrancja będzie również przenoszona w trakcie procesji, ponieważ w pewnym momencie będzie trzeba przejść przez rzekę, gdzie nie ma możliwości przejazdu. - Pan Jezus trochę będzie jechał, trochę będzie przeze mnie niesiony - dodał. Jak tłumaczył ksiądz, na samych przystankach monstrancja raczej nie będzie ściągana. To samochód ma służyć jako ołtarz.

 

Nie generować kosztów

Tegoroczna procesja odbędzie w nieco innej formie nie tylko ze względu na długą trasę i zdrowie kapłana. Proboszcz Olszówka wspominał również, że dzień przed Bożym Ciałem w parafii odbędzie się bierzmowanie. - Chodzi przede wszystkim o względy praktyczne - spuentował.

 

Nasz rozmówca przyznał również, że parafianie bardzo pięknie i bogato dekorują kościół kwiatami w związku z bierzmowaniem. Podobnie bywa rokrocznie przy ozdabianiu ołtarzy na Boże Ciało. Również i z tego względu proboszcz postanowił zmienić formułę procesji i wprowadzić przystanki zamiast ołtarzy, aby nie generować dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.  Jak jednak sam przyznał, jeśli parafianie będą tylko chcieli, to oczywiście mogą przybrać je kwiatami.

 

Nie pierwszy raz

Stanisław Olszówka nadmienił, że parafianie Kopci mieli już okazję uczestniczyć w podobnej, mobilnej procesji. Takowa odbyła się swego czasu w ramach kongresu eucharystycznego, który się odbywał w dekanatach. Była to wówczas procesja od parafii w Kopciach do parafii w Woli Rusinowskiej. - Mieliśmy wtedy w miarę możliwości robić procesje eucharystyczne z parafii do parafii - mówił.

 

Wówczas również najświętszy sakrament był przewożony samochodem, dodatkowo w asyście strażaków. - Było zrobione podniesienie z baldachimem, tak żeby monstrancja była przez wszystkich widoczna - relacjonował. Za samochodem natomiast szła procesja na czele z kapłanem, modląc się i śpiewając pieśni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy