Reklama

Przepompownia w Kosowach zaczyna fazę testów. To jedna z kosztowniejszych inwestycji w gminie Niwiska zaplanowanych w 2022 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UG Niwiska

Przepompownia w Kosowach zaczyna fazę testów. To jedna z kosztowniejszych inwestycji w gminie Niwiska zaplanowanych w 2022 roku - Zdjęcie główne

Nowa przepompownia wody w Kosowach w gminie Niwiska. | foto UG Niwiska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jedna z największych inwestycji w gminie Niwiska gotowa. Ile kosztowała i jak wpłynie na życie mieszkańców?

Przypomnijmy, że gmina Niwiska starała się o pieniądze z transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Fundusze miały pomóc w budowie zbiorników wyrównawczych o pojemności 300-350 metrów sześciennych w celu zapewnienia dystrybucji wody z sieci wodociągowej dla miejscowości Siedlanka, Kosowy i Hucina. W inwestycji zawarta byłaby także instalacja fotowoltaiczna o mocy do 40 kW. Samorząd wnioskował o 500 tys. zł na to zadanie i tyle otrzymał.

 

Inwestycja budowy sieci wodociągowej wraz z budową przepompowni w Kosowach została oddana do użytkowania. W ramach inwestycji wykonano:

 • 3 zbiorniki wyrównawcze w nasypie o pojemności 100 m3 każdy,
 • kontenerową stację podnoszenia ciśnienia,
 • odcinek sieci wodociągowej i kanalizacyjnej ,
 • kanalizację technologiczną, drenaż, rurociąg tłoczny,
 • schody zewnętrzne w nasypie,
 • zewnętrzne instalacje elektryczne,
 • instalację fotowoltaiczną 450 W,
 • nawierzchnie utwardzone z kostki brukowej,
 • zmodernizowano drogę dojazdową,
 • wybudowano ogrodzenie,
 • zakupiono ciągnik,
 • wybudowano sieci wodociągowej z rur PE 110 mm – 1 356,28 m i PE 50 mm – 20,12 m w Kosowach od remizy na Górę Kosowską.
- Wartość zadania inwestycyjnego wyniosła 2 mln 329 tys. zł, a wykonawcą była Firma Wod-Gaz Zakład Robót Inżynieryjno- Transportowych Czesław Sztuk z Suchowoli

- informują urzędnicy z gminy Niwiska. To jedna z większych inwestycji zaplanowanych w 2022 roku na terenie gminy Niwiska. Ma ona spowodować, że skończą się problemy mieszkańców, którzy w okresach dużego rozbioru wody, nie mieli jej w kranach. Ten temat również nieraz poruszali radni podczas obrad.

- Nowa przepompowania jest w fazie testów. Od dzisiaj zaczyna funkcjonować. Dokonane zostały już wszystkie odbiory

- mówi Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska w rozmowie z Korso we wtorek (6 grudnia). 

Dla mieszkańców przepompownia zmieni tyle, że nie będzie już wahań na rozbiorze wody. W okresach, kiedy jest duże zapotrzebowanie na wodę, na posesjach, które są wyżej położone, ciśnienie wody jest niższe.

- Mamy już takie doświadczenie, kiedy przepompownie postawiliśmy w Hucisku, to w Zapolu i Leszczach, rozwiązało problem wody, gdzie było słabe ciśnienie. Nowa przepompowania będzie służyła Kosowom, Siedlance, Kłodzinom z Trzęsówki i części Huciny pod górkę do Kosów - informuje szefowa gminy Niwiska. Włodarz dodaje, że duże efekty poprawy na sieci będą widoczne od maja. 

Aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ wody w centralnej części sołectwa Kosowy, gmina Niwiska złożyła wniosek, który czeka na rozpatrzenie, do programu rozwoju obszarów wiejskich. Dokumenty dotyczą przebudowy ponad kilometra rury z wodą na większy przekrój. 

- Jeżeli jeszcze uda się to wykonać w 2023 roku to już na pewno powinno być rozwojowo - podkreśla wójt Wróbel. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy