Reklama

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku. Kto skorzysta z tej formy pomocy?

Opublikowano: czw, 28 sty 2021 06:30
Autor:

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku. Kto skorzysta z tej formy pomocy? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa chce ulżyć lokalnym przedsiębiorcom. W planie jest przyjęcie uchwały, która da firmom możliwość uzyskania wsparcia w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Mamy świadomość, w jak trudnym położeniu znalazły się teraz lokalne firmy. Jako samorząd podejmujemy działania, które mają na celu ich realne wsparcie i chociaż częściowe ograniczenie gospodarczych skutków epidemii

- mówi Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. 

Samorządowiec wylicza, że jeszcze w 2020 roku przyjęto do rozpatrzenia 61 wniosków od przedsiębiorców.

- Ulgę podatkową uzyskało 12 przedsiębiorców, głównie z branży gastronomicznej, hotelarskiej i działalności służącej poprawie kondycji fizycznej. Były to decyzje w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości w podatku od nieruchomości

- dodaje szef gminy Kolbuszowa. 

W efekcie umorzone zostały zaległości podatkowe na łączną kwotę 52 035 zł plus odsetki 1304 zł (12 decyzji). Ponadto rozłożono spłatę zaległego podatku od nieruchomości na raty na łączną kwotę 190 618,50 zł wraz z odsetkami w wysokości 6086 zł (7 decyzji). 

Na przełomie roku wpłynęło również dziewięć wniosków, które są w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego. 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kolbuszowej radny Krzysztof Wójcicki apelował o to, aby gmina wsparła przedsiębiorców w tych trudnych czasach.

- Myślę, że na najbliższej sesji powinniśmy się zastanowić nad takimi rozwiązaniami, które podejmują już niektóre gminy na temat zwolnienia z podatku od nieruchomości tych branż, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię, czyli gastronomii. Tutaj jest dramat i tutaj nic się szybko nie zmieni, zanim oni się odbiją

- tłumaczył rajca Wójcicki.

Jak dodał, wolałby, aby nie doszło do tego, by burmistrz za każdym razem podejmował indywidualnie decyzję nad zwolnieniem z podatku. Radny Wójcicki zaproponował, aby przygotować taką uchwałę i zwolnić na ten rok wszystkich z tego podatku.

- Tutaj nic diametralnie się nie poprawi, żeby oni się odbili. Przez kolejne najbliższe miesiące dalej to będzie tak wyglądało, jak wygląda

- stwierdził samorządowiec. 

Projekt takiej uchwały znalazł się w programie najbliższego spotkania radnych zaplanowanego na dzisiaj (28 stycznia). 

Jeżeli samorządowcy go poprą, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na uzyskanie wsparcia w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Mowa o tych właścicielach firm, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19. 

Dodatkowo, jak przypomina burmistrz Kolbuszowej, cały czas obowiązywała uchwała zwalniająca przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy z podatku od nieruchomości.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.