Reklama

Problem z przysiółkami. Jak radzi sobie z tym gmina?

Opublikowano: sob, 21 mar 2020 16:00
Autor:

Problem z przysiółkami. Jak radzi sobie z tym gmina?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przysiółki w Ostrowach Tuszowskich to problem m.in. dla kurierów i przyjezdnych. Foce czy Pateraki - to tam ciężko trafić.

Problem ten poruszył na ostatnim posiedzeniu Komisji Regulaminowo-Mandatowej w Cmolasie, Ryszard Walczyk, radny z Ostrów Tuszowskich. - Każda wioska ma swoje przysiółki i w każdej wiosce powinny być znaki - zaznaczył radny Walczyk. - Każdy z wioski wie, gdzie są przysiółki, ale jak przyjeżdża kurier czy nawet karetka, straż to nie wiedzą, jak jechać - tłumaczył i dodał, że dobrze by było, żeby mieszkańcy składali wnioski do sołtysów o zabezpieczenie pieniędzy z funduszy sołeckich na drogowskazy do przysiółków. - Zaczęły to Poręby Dymarskie i w Ostrowach Tuszowskich też jest dużo przysiółków- podkreślił Walczyk.

Ciężko trafić

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, obecny na spotkaniu poinformował, że Poręby Dymarskie, uchwalając budżet sołecki na 2020 rok, zabezpieczyły pieniądze na oznaczenie przysiółków, które są we wsi. - W Tuszowskich jest około sześć przysiółków - zaznaczył włodarz.

Jak podkreślił, Poręby Dymarskie wewnętrznie "dogadały się", jak ma to wyglądać. Szef gminy powiedział, że należy także wystąpić z wnioskiem do Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej o usytuowanie drogowskazów do przysiółków, przy drogach powiatowych w Ostrowach Tuszowskich. - Proponowałbym, żeby Ostrowy Tuszowskie też miały takie przysiółki. Rzeczywiście jest ciężko trafić na Foce lub Pateraki. To oznakowanie pewnie będzie potrzebne - tłumaczył.

Wójt cmolaskiej gminy nadmieniał także o podobnym problemie w Cmolasie. W miejscowości tej również jest wiele przysiółków i osiedli, o których istnieniu i nazwie często nie mają pojęcia przyjezdni spoza gminy. - Jest nawarstwienie się numeracji domów. Wszystko to wymaga opracowania - podkreślił Galek i dodał, że w przyszłości należałoby się tym również zająć. 

W maju

Najwcześniej, bo jeszcze w tym roku, takie drogowskazy stanąć mają w Porębach Dymarskich. - Na początku maja mają być gotowe i będziemy stawiać je przy drogach - informuje Teresa Maciąg, sołtys Porąb Dymarskich. - Jest osiemnaście przysiółków, a tablic będzie postawionych 17 z ich nazwami i numerami domów, np od 28 do 37 - tłumaczy. - Osiem tablic będzie dwustronnych, a dziewięć jednostronnych. Będą to tablice wykonane z pieniędzy z funduszu sołeckiego.

Mieszkańcy Porąb wnioskowali o tablice postawione wzdłuż drogi powiatowej, aby ułatwić dojazd do danej posesji .- Takie tablice są niezbędne w naszej miejscowości, ponieważ nasze sołectwo jest rozwleczone obszarowo, a niektóre przysiółki oddalone od drogi powiatowej. Poprawi to także wizerunek naszej miejscowości - nadmienia sołtyska.

 Wykonanie drogowskazów z numeracją domów do poszczególnych przysiółków wzdłuż drogi powiatowej w Porębach Dymarskich wynieść ma 4 tys. zł.

Nazwy przysiółków w Porębach Dymarskich:
- Ruda
- Pniaki
- Dziedzice
- Dziuby
- Porzecze
- Czachorówka
- Grabie
- Pyryty
- Czachory
- Wielkie Pole
- Dymarka
- Serafiny
- Zięby
- Zakarczmie
- Jeziórek
- Bombówka
- Zdziary
- Micki

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    sarna

    E tam u nas na Forach jest trzy domy każdy trafi.