Reklama

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Martwe dziki zabezpieczone do badań po kolizjach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 22 sie 2019 15:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak informuje Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej, do kolizji z dwoma dzikami doszło w środę, 21 sierpnia w nocy w Widełce.

Policjanci obecni na miejscu wezwali lekarza weterynarii w celu pobrania próbek od padłych zwierząt. W przypadku, gdy w zdarzeniu drogowym, w skutek uderzenia śmierć ponosi dzik, należy pobrać od niego próbki i zbadać je pod kątem obecności ASF (afrykańskiego pomoru świń). Jest to standardowa procedura. 

Do kolejnych przypadków trzech martwych dzików wezwano powiatowego weterynarza również dziś (czwartek, 22 sierpnia). Padłe sztuki znaleziono w Cmolasie. Informacje przekazał myśliwy. Od nich również pobrano próbki do badań. 

Zdjęcia przesłał nam Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej.        

Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad. - Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby - czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii. - Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo  powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.

- W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości) - czytamy w komunikacie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE