Reklama

Porozumienie wójta by podtrzymać lokalne przewozy

Opublikowano: ndz, 9 sie 2020 12:00
Autor:

Porozumienie wójta by podtrzymać lokalne przewozy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Dzikowiec postanowiła zawrzeć porozumienie z gminą Kolbuszowa. Dotyczy ono podtrzymania transportu publicznego relacji Kolbuszowa - Wilcza Wola, który w okresie wakacyjnym jest nieopłacalny.

Na chwilę obecną na tej trasie kursuje Henryk Sobala, oddelegowany prywatny przewoźnik. Prowadzi on trzy kursy dziennie. W związku z możliwością dotacji 3 zł do każdego kilometra przejazdu, radni zdecydowali się spróbować podtrzymać ową linię. Aby było to możliwe, najpierw należy spełnić formalności. Jedną z nich jest pisemne porozumienie z Kolbuszową w sprawie organizacji publicznego transportu. Będzie ono trwać do 31 grudnia bieżącego roku z możliwością przedłużenia.

- Gmina Kolbuszowa byłaby partnerem wiodącym, Dzikowiec zaś partnerem tylko i wyłącznie uczestniczącym w tym projekcie - informuje Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec. Jak zaznacza włodarz gminy, Kolbuszowa  jest już organizatorem takowych przewozów i ma prawo je kontynuować bądź rozszerzać.

Gmina Dzikowiec na to zadanie odłożyła 40 tysięcy z budżetu jako wkład własny. Zwrot kosztów z dofinansowania odbywałby się kwartalnie. Jeszcze nie wiadomo, jakie będą dokładne koszty linii.

Przewoźnik stratny

Podczas rozmowy z Martą Kaczorowską, radną Kopci, dowiedzieliśmy się, że obecny przewoźnik, który realizuje kurs, w okresie wakacyjnym na transporcie nie zarabia, lecz traci. 

- Ta linia na chwilę obecną jest nieopłacalna. Za trzy kursy pracownik transportowy ma dochód w wysokości kilkudziesięciu złotych

- stwierdza nasza rozmówczyni. 

Jak dodaje, przy takim dochodzie dziennym kierowcy nie wystarcza nawet na paliwo. Jeśli chodzi o okres wakacyjny, radna podkreśla, iż PKS Tarnobrzeg oraz PKS Rzeszów "umywają ręce" i nie ma kursów w tym czasie. Stąd gmina poprosiła owego prywatnego przewoźnika, by jeździł i tym samym podtrzymał kurs. Jest on potrzebny osobom dojeżdżającym do pracy czy lekarza. Poza okresem letnim, od września - gdzie uczniowie uczęszczają do szkoły, zapotrzebowanie na linię Kolbuszowa - Wilcza Wola jest większe. Wtedy obydwie firmy PKS wznawiają kursy. Co radna podkreśla, ważne jest wspomaganie prywatnego przewoźnika, który w przeciwieństwie do konkurencji będzie jeździł również przez okres wakacyjny.

- Gdyby PKS jeździł cały czas, nie prosilibyśmy prywatnego przewoźnika o transport

- stwierdza nasza rozmówczyni.

 

Co dalej

Po zawarciu porozumienia gmin należy złożyć wniosek o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Okazuje się, że w czwartek, 30 lipca, wojewoda ogłosił dodatkowy nabór wniosków dla gmin. Pozostaje złożyć odpowiednie pismo i czekać. Dofinansowanie odbywałoby się od 1 września do końca bieżącego roku, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Wstępnie przewóz realizowałby przewoźnik, który obecnie podtrzymuje linię. Spodziewać się możemy czterech kursów dziennie w obie strony.

A Lipnica?

Antoni Konefał, radny Lipnicy, poruszył problem swojej miejscowości, jeśli chodzi o transport publiczny, na posiedzeniu komisji stałych 29 lipca.

- Połowa Lipnicy jest wyłączona z transportu komunikacji ogólnodostępnej

- stwierdził wówczas.

Samorządowiec dopytywał wójta o możliwość uruchomienia kursu Płazówka - Mechowiec, który w jego opinii powinien odbywać się minimum 2 razy dziennie. W takim przypadku należałoby zawrzeć porozumienie z gminą Raniżów.

Czy takowy przewóz uda się zorganizować? Gospodarz gminy, póki co bierze pod uwagę jedynie utrzymanie kursu Kolbuszowa - Wilcza Wola. Jednak nie wyklucza dalszego rozwoju komunikacji publicznej. 

W tej sprawie również wypowiedział się obecny przewoźnik kursu do Wilczej Woli.

 - Mógłbym uruchomić drugą linię z Raniżowa przez Wolę Raniżowską, nie ma z tym problemu

- informuje Henryk Sobala. Jak dodaje, to kwestia porozumienia się.
 


- KTÓRĘDY? -

Transport na linii komunikacyjnej Wilcza Wola - Kolbuszowa ma przebiegać przez następujące przystanki: Kolbuszowa Jana Pawła II 01, Kolbuszowa Jana Pawła II 02, Kolbuszowa Przystanek dworcowy 01, Kolbuszowa Przystanek dworcowy 02, Werynia I (0102, 0304), Dzikowiec Urząd Gminy (0508, 0207), Nowy Dzikowiec (0306), Lipnica Skrzyżowanie (0104), Lipnica Zagrody (0417), Podlesie (0215), Kopcie (0716, 0815), Żarkowina (0613), Rębisze (0411), Zmysłów (0514), Skrzyżowanie (0312), Spie (0110), Zaruda (0308), Leśniczówka (0510), Maziarnia (0712).

Marta Kaczorowska, radna Kopci:
- Należy uświadamiać mieszkańców, by korzystali z usług prywatnego przewoźnika, który kursuje również w wakacje w przeciwieństwie konkurencji. Dzięki temu linia będzie funkcjonować przez cały rok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE