Reklama

Ponownie podwyżka za śmieci? Sprawą zajmie się komisja

Opublikowano:
Autor:

Ponownie podwyżka za śmieci? Sprawą zajmie się komisja  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od czerwcowej podwyżki za śmieci minęło zaledwie pięć miesięcy. Czy mieszkańcy gminy Cmolas znowu będą musieli liczyć się ze wzrostem opłat? Wiele wskazuje na to, że tak i to już niebawem.

W tej sprawie w poniedziałek, 23 listopada, ma odbyć się posiedzenie komisji rewizyjnej. Radni mają pod lupę wziąć koszty funkcjonowania systemu odpadami komunalnymi. Wydawane kwoty będą porównywać z tymi, które wpływają od mieszkańców. Analiza ta ma być pierwszym krokiem do zmiany stawek, tzw. podatku śmieciowego. Jeżeli do tego dojdzie, wszystko wskazuje na to, że nie będzie to zmiana na korzyść mieszkańców, a ceny ponownie pójdą w górę.


Podwyżka już była

Radni z gminy Cmolas kilka miesięcy temu przegłosowali podwyżkę stawek za śmieci. Nowe opłaty obowiązują od 1 czerwca tego roku do końca 2021 roku.

Uchwała mówi, że dotychczas jedna osoba płaci za swoje śmieci 16,50 zł miesięcznie, do końca 2021 roku. Jeżeli na gospodarstwie znajduje się kompostownik, wówczas stawka miesięczna wynosi 14,50 zł. Sprawa dotyczy osób, które segregują śmieci.

Taką też propozycję wysokości podatku śmieciowego ostatecznie samorządowcy z gminy Cmolas zatwierdzili większością głosów końcem kwietnia tego roku.

Podwyżka po nowym roku?

 Sprawa opłat trafić ma na komisję rewizyjną. O plany pytamy jednego z radnych.

Rada Gminy w Cmolasie uzyskała informację, że budżet "śmieciowy" się nie dopina. Oznacza to, że brakuje w nim pieniędzy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Czy następstwem tego mogą być podwyżki opłat za śmieci? - Pomimo kontrowersyjnej podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami, która obowiązuje od czerwca, temat ponownie wrócił - zauważył Andrzej Zagroba, radny z Cmolasu oraz członek komisji rewizyjnej. - Według informacji, którą przekazał wójt podczas posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego, pieniędzy na śmieci nie wystarcza i trzeba się zastanowić nad podwyżką. Wspomniana komisja przekazała temat do rozpatrzenia komisji rewizyjnej - wyjaśnił radny Zagroba.


Zobacz także: Powiat kolbuszowski wciąż na liście zakażeń Covid-19 [środa - 18 listopada]


Nasz rozmówca poinformował, że komisja rewizyjna przeanalizuje cały 2020 rok pod kątem opłat oraz ilości oddanych przez mieszkańców śmieci. - Przeanalizujemy również rok 2019 w celu sprawdzenia, co się zmieniło od tego czasu - nadmienił przedstawiciel mieszkańców.

- Podczas wiosennego posiedzenia rady gminy przyjęliśmy stawki, które według przyjętych w specyfikacji warunków zamówienia ilości odpadów z 2019 roku, w przeliczeniu na mieszkańca, miały zabezpieczyć wykonanie usługi przez wybranego w przetargu przedsiębiorcę. Podejmiemy drobiazgową analizę wszystkich elementów zagadnienia, do których otrzymamy wygląd, sprawdzimy, co wpłynęło na przekroczenie założonego budżetu, co nie funkcjonuje, tak jak trzeba i jaki obszar należałoby poprawić, aby nie obciążać mieszkańców większymi kosztami - dodał radny Zagroba.

Przypomnijmy, że firma Zieliński początkowo miała zająć się wywozem śmieci z gminy Cmolas przez cały 2019 i 2020 rok.
Początkiem tego roku wykonawca wypowiedział jednak gminie umowę. Urząd ponownie ogłosił przetarg, a wygranym okazała się raz jeszcze firma Zieliński. Wówczas mieszkańcy musieli przełknąć podwyżki opłat za swoje śmieci.

- AKTUALNE STAWKI -

- 16,50 zł od mieszkańca, w przypadku gdy nieruchomość zamieszkuje do pięciu mieszkańców włącznie,
- 5 zł od szóstego i każdego kolejnego mieszkańca

Określa się miesięczną stawkę opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości:
- 33 zł od mieszkańca, w przypadku gdy nieruchomość zamieszkuje do pięciu mieszkańców włącznie,
- 10 zł od szóstego i każdego kolejnego mieszkańca

Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Zwolnienie, o którym mowa, wynosi miesięcznie kwotę stanowiącą iloczyn kwoty 2 zł i liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, nie więcej jednak niż 10 zł.

Skład Komisji Rewizyjnej:

  • Bernadetta Wolak-Posłuszny - przewodnicząca
  • Ryszard Gaweł
  • Małgorzata Marut
  • Dariusz Piechota
  • Andrzej Zagroba

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE