Reklama

Pociągi elektryczne już jeżdżą przez Kolbuszową. To początek rozwoju kolei na Podkarpaciu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Pociągi elektryczne już jeżdżą przez Kolbuszową. To początek rozwoju kolei na Podkarpaciu  - Zdjęcie główne

Kolej w ostatnim czasie stawia na duży rozwój połączeń, również przez Kolbuszową. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od niedzieli (12 grudnia) roku wszedł w życie nowy roczny rozkład PKP Intercity, który przyniesie nowości mieszkańcom województwa podkarpackiego. To kolejny sezon, w którym rozwija się siatka połączeń dla Podkarpacia. Kolejne lata i realizacja następnych inwestycji w nowoczesną flotę pociągów przyniosą dalszą poprawę oferty.

Nowy rozkład to wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi wagonami, zmodernizowanymi w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, liczba połączeń IC z i do Rzeszowa zwiększy się z 9 do 14, a z i do Przemyśla – z 7 do 13. Lepszy standard podróży będzie widoczny m.in. na trasie do i z Warszawy – wszystkie połączenia z Przemyśla lub Rzeszowa będą w kategorii IC lub EIP (obsługa przez pojazdy Pendolino).

- Jesteśmy świadkami bardzo dużego przyspieszenia polskiej kolei. Potężny program modernizacyjny sprawia, że na torach pojawia się coraz więcej nowego lub unowocześnionego taboru, zapewniającego lepszy komfort podróżowania. Nowoczesne pociągi wykorzystują zmodernizowane linie kolejowe, oferując coraz szybsze podróże. Cieszy mnie ogromnie, że mieszkańcy Podkarpacia są beneficjentami rozwoju polskiej kolei i tak chętnie korzystają z usług PKP Intercity. My tymczasem nie zwalniamy ani na chwilę, planując dalszy rozwój kolei w regionie i dążąc do celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna

– deklaruje Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Coraz szybsze podróże pociągiem przez Podkarpacie 

Od 12 grudnia skrócił się czas przejazdu najszybszego pociągu na trasie Lublin – Rzeszów. Pociąg IC Górski pokona ją w 2 godziny i 21 minut. Z krótszych podróży pasażerowie mogą już korzystać od wielu miesięcy - zakończenie modernizacji kolejnych linii kolejowych i wykorzystanie nowoczesnego taboru pozwoliło w rozkładzie na sezon 2020/21 skrócić czas przejazdu na trasie z Rzeszowa do Katowic z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. Z kolei czas podróży z Sanoka do stolicy Małopolski skrócił się z około 5 do około 4 godzin.

Coraz lepsze skomunikowanie z innymi miastami

W nowym rozkładzie jazdy pasażerowie chcący podróżować pomiędzy Przemyślem a Krakowem będą mieć do wyboru 12 połączeń. Warto przypomnieć, że jeszcze w sezonie 2014/2015 z Podkarpacia do stolicy Małopolski było ich zaledwie 6, a w rozkładzie 2015/2016 – 9. Kolejne lata przyniosły systematyczny rozwój oferty. 

Od 12 grudnia łatwiejsze staną się również podróże do Wrocławia – liczba pociągów 

z Podkarpacia na Dolny Śląsk zwiększy się z 9 do 10. Na tory wyjedzie nowy pociąg IC Siemiradzki, który zapewni możliwość dojazdu z Przemyśla do Wrocławia w niecałe 6 godzin. 

Z Podkarpacia pociągiem za granicę

W rozkładzie na sezon 2021/22 pasażerowie z Podkarpacia będą mogli podróżować do Berlina dzięki wydłużonej do Przemyśla relacji pociągu IC Wawel, kursującego do tej pory pomiędzy stolicą Niemiec a Krakowem. Dodatkowo skład ten będzie skomunikowany z jednym z dwóch nowych pociągów łączących Przemyśl ze Lwowem.

Ambitne plany rozwoju oferty

PKP Intercity przygotowuje się do dalszego rozwoju oferty dla Podkarpacia. Długofalowe plany wyznaczają kształt siatki połączeń dla województwa do 2030 roku. Założenia przewoźnika obejmują uruchamianie m.in. 18 par dziennych pociągów kategorii IC z Przemyśla i Rzeszowa w kierunku Krakowa.

Przez Kraków do Warszawy dalej ma kursować pociąg EIP obsługiwany przez skład Pendolino. Połączenie ze stolicą mają zapewniać także 4 pary dziennych pociągów IC z Rzeszowa przez Lublin, z których 3 mają startować w Zagórzu, oraz 4 pary kursujących w dzień składów kategorii IC z Przemyśla przez Radom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy