reklama

Patryk Skrzypczak ze szkoły w Cmolasie i jego niezwykłe sukcesy [ROZMOWA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

Patryk Skrzypczak ze szkoły w Cmolasie i jego niezwykłe sukcesy [ROZMOWA] - Zdjęcie główne

Patryk Skrzypczak ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie to wybitny i zdolny uczeń. | foto Archiwum prywatne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIPatryk Skrzypczak jest uczniem klasy VIII Szkoły Podstawowej w Cmolasie. W tym roku szkolnym osiągnął niezwykłe sukcesy
reklama

Został laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. Jest to najwyższe możliwe trofeum w dziedzinie języka angielskiego w szkołach podstawowych. Jest także laureatem, z najwyższym miejscem spośród wszystkich uczestników finału z powiatu kolbuszowskiego, Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dodatkowo dotarł do finału kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki i został finalistą tego konkursu.

Jednym z sukcesów Patryka jest właśnie udział w olimpiadzie z języka angielskiego. Ryszard Gaweł, nauczyciel języka angielskiego w SP w Cmolasie, który przygotowywał Patryka do udziału w konkursie, wyjaśnia, że Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów oraz Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego to jedyne dwa konkursy przedmiotowe z języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych, których zwycięzcy (laureaci i finaliści Olimpiady i laureaci Konkursu Przedmiotowego) zyskują przywilej zwolnienia z części językowej egzaminu ósmoklasisty oraz pierwszeństwo w procesie rekrutacyjnym do szkół średnich. 

reklama

Olimpiada jest organizowana przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Składa się z trzech etapów składających się z dwóch części w każdym etapie.

- Ogółem są to cztery bardzo trudne testy ze znajomości języka angielskiego oraz dwa egzaminy ustne online przeprowadzone przez jurorów Wyższej Szkoły Języków Obcych. Uczestnicy muszą wykazać się szeroką wiedzą z zakresu kultury i historii Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, oraz znajomością dwóch lektur

- wyjaśnia Ryszard Gaweł. 

Ostatecznie do finału dotarło 65 uczniów z całego kraju, a laureatami zostali uczniowie z 20 najlepszymi wynikami. Konkurs Przedmiotowy jest organizowany przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Składa się z trzech etapów wyłaniających ostatecznie najlepszych stu uczniów z województwa, z których najlepsze 35% wyników to laureaci. Poszczególne etapu składają się z testów sprawdzających znajomość języka angielskiego oraz elementy kultury i historii krajów anglosaskich. 

reklama

O sukcesach i przygotowaniach rozmawiamy z Patrykiem ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie. 

Jak długo trwały i jak wyglądały twoje przygotowania do konkursu i olimpiady?

- Tak naprawdę zaczęły się dla mnie końcem 6 klasy, czyli prawie dwa lata temu. Wtedy przestałem uczyć się szkolnym programem nauczania, ponieważ rozwiązywałem zadania typowo konkursowe, jednak głównym wymiarem moich przygotowań były liczne lekcje online organizowane przez mojego nauczyciela trwające od 1,5 do 2,5 godzin.

Zostałeś laureatem w konkursie. Czy jest to dla ciebie duży sukces?

- Uważam, że moje osiągnięcia były sukcesem i w szkole podstawowej dałem z siebie wszystko, co mogłem. Są one także owocem pracy i starań mojego nauczyciela, pana Ryszarda Gawła.

Co było dla ciebie najtrudniejsze w przygotowaniach?

reklama

- Było to czasochłonne zbieranie informacji na podane tematy zarówno w olimpiadzie kuratoryjnej, ale głównie ogólnopolskiej. Wymagana była spora wiedza, ale skuteczne wyuczenie się jej wymagało wiele czasu i było monotonne. Działał na mnie także stres przed kolejnymi etapami konkursu.

Skąd u ciebie tak duża wiedza i znajomość języka angielskiego?

- Uważam, że najważniejsze jest nabywanie smykałki do danej dziedziny w młodości. Od wieku ok. 6 lat zacząłem oglądać filmy po angielsku z moich ulubionych gier na stronach takich jak YouTube, gdyż po polsku nie było ich wiele. Z czasem przerodziło się to w rozpoznawanie pojedynczych słów, potem zdań i ostatecznie budowanie własnych. Ale żeby rozumieć zasady gramatyczne i różnorodne zagadnienia języka to nie wystarczy. Potrzebna jest własna praca i utrwalanie wiedzy działając na przykładach.

reklama

Rodzice i nauczyciele z pewnością są z ciebie dumni. Czy czujesz satysfakcje z osiągniętego celu?

- Cieszę się z mojego osiągnięcia, gdyż uważam, że możliwość bycia przyjętym do każdej szkoły średniej w pierwszej kolejności otwiera wiele możliwości. Już od marca zeszłego roku przestałem zamartwiać się egzaminami ósmoklasisty.

Z języka angielskiego z pewnością jesteś bardzo dobry. Czy równie dobrze idzie ci nauka z innych przedmiotów?

- Nie mam problemów z innymi przedmiotami, wliczając przedmioty ścisłe. Udało mi się zakwalifikować do drugiego etapu konkursu kuratoryjnego z matematyki, a z fizyki uzyskałem tytuł finalisty.

Jakie jest twoje hobby i co chciałbyś robić w przyszłości ? Czy wiążesz plany z językiem angielskim, a może chciałbyś nauczyć się również innego języka?

- Moim aktualnym hobby jest siłownia, na którą chodzę od kilku tygodni. Często wyjeżdżam z kolegami, aby pograć w piłkę nożną. W przyszłości chciałbym zostać kimś, kto mógłby wykorzystać język angielski, zdolność do rozwiązywania problemów matematycznych i wiedzę o fizyce w pracy, np. inżynierem, pilotem. Uważam, że znajomość wielu języków jest bardzo przydatna, więc angielski na pewno nie będzie ostatnim, którego się dokładnie nauczę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo