Reklama

Park Niepodległości w Kolbuszowej. Jak wygląda? Gdzie się znajduje? [FOTO] [MAPA]

Opublikowano: wt, 25 sie 2020 15:36
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trudno tam trafić. - A i na razie nie ma do czego - mówią osoby z tej części Kolbuszowej. O czym mowa? O Parku Niepodległości w Kolbuszowej, na którym rośnie sto dębów. Jak to miejsce zmieni się w najbliższym czasie?

Dotarcie do parku łatwe nie jest. Trudno też szukać go na mapach Google. Jak więc trafić? Z drogi relacji Kolbuszowa - Niwiska trzeba skręcić w kierunku kościoła Brata Alberta. Następnie ujechać 200 metrów dalej, i za świątynią skręcić w lewą stronę (w ul. Malwową). Po przejechaniu 170 m skręcamy w prawo i dalej prosto (ul. Astrową) ponad 300 metrów. Jesteśmy na miejscu. 

Na wykonanie Parku Niepodległości do tej pory wydanych zostało około 60 tys. zł. Kwota ta została przeznaczona na projekt zieleni parkowej, prace geodezyjne, odwodnienie działek, wykonanie postumentu oraz zamontowanie tablicy pamiątkowej (z datą, kiedy to posadzono 100 dębów) i informacyjnej. 

- Utworzenie parku jest formą uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stworzy mieszkańcom miejsce rekreacji i wypoczynku - wyjaśniali jeszcze w 2018 roku na naszych łamach przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

Wspomniane dęby sadzili m.in. samorządowcy, duchowni, działacze społeczni. Uroczystość zorganizowana została 6 października 2018 roku. Każde drzewko zostało oznaczone numerem, aby było wiadomo, kto je posadził.

- Posadzone dęby są w dobrej kondycji zdrowotnej - zapewniają nas przedstawiciele kolbuszowskiego magistratu. 

Od tamtego czasu niewiele w tej części miasta się działo.

- Na razie nie ma tam, po co się wybierać. Ciężko tam pospacerować, bo nie równo strasznie. Droga dojazdowa też kiepska. Teraz jeszcze komary dają popalić - mówi nam mieszkaniec jednego ze znajdujących się w pobliżu domów. 

Władze miasta mają jednak ambitne plany co tego terenu. Samorząd na realizację dalszych prac pozyskał blisko 1,9 mln złotych unijnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 

Co w planie? Między innymi budowa nawierzchni utwardzonych, w tym alejki reprezentacyjnej z nawierzchni mineralnej wodoprzepuszczalnej wzdłuż założonej alejki dębowej (776 mkw.). Powstaną także ścieżki z betonu dekoracyjnego (1892 mkw.) oraz place betonowe (920 mkw.).

Wykonane zostaną rabaty bylinowo-trawiaste wzdłuż alei dębowej oraz rabaty z traw ozdobnych. Przewidziano również kolejne nasadzenia - drzew i krzewów (w strefie reprezentacyjnej, w ekologicznej części parku oraz krzewów ozdobnych). W obrębie parku ma powstać łąka kwietna i ogród żwirowy. Pozyskane pieniądze wydane zostaną również na konserwację rowu melioracyjnego.

- W tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie powyższych robót - informują kolbuszowscy urzędnicy i jak dodają:

- Prace związane z budową drewnianych traktów, placów zabaw, małej infrastruktury, szalet i oświetlenia są planowane w kolejnych etapach i uzależnione od możliwości pozyskania dalszych środków finansowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +2 / -0

    Jan

    Równie dobrze można było te 60 tys zł spalić w piecu...