Reklama

Parafie w Mazurach, Woli Raniżowskiej i Raniżowie starają się o pieniądze. Na co?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Parafie w Mazurach, Woli Raniżowskiej i Raniżowie starają się o pieniądze. Na co? - Zdjęcie główne

Renowacji ma doczekać się m.in. ołtarz w kościele w Woli Raniżowskiej. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Parafie z gminy Raniżów także starają się o dofinansowanie prac remontowo-konserwacyjnych zabytkowych kościołów. Co dokładnie planują proboszczowie w swoich parafiach?

Gmina Raniżów, podobnie jak gmina Cmolas zdecydowała, że złożone wnioski uzyskały pozytywną ocenę, żaden z nich nie został odrzucony i za pośrednictwem urzędu wszystkie wezmą udział w naborze wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Prace w Raniżowie

Parafia Raniżów stara się o dofinansowanie na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w budynku kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Raniżowie i kaplicy w Zielonce.

Monika Stopińka-Pacyna, przedstawicielka raniżowskiego urzędu, poinformowała, że planowane zadanie obejmie prace przy dzwonnicy kościoła polegające na uzupełnieniu renowacji i naprawie murów z cegły, impregnacji konstrukcji i podestów drewnianych, wykonanie schodów – dojście do zegara i dzwonów, oczyszczenie i konserwacja konstrukcji metalowej dzwonów, roboty przy posadzce zaplecza chóru.

Natomiast w kaplicy w Zielonce prace będę obejmowały wymianę okien, z wykonaniem witraży oraz wymianę drewnianych drzwi wejściowych. - Zadanie przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego i poprawy estetyki budynku kościoła będącego zabytkiem oraz kaplicy - nadmienia pracownica UG Raniżów. Wnioskowane dofinansowanie wynosi 333 tys. zł. 

Organy i ołtarz 

Także w Woli Raniżowskiej parafia stara się o 333 tys. zł na prace restauratorsko - konserwatorskie przy zabytkowych organach piszczałkowych i ołtarzu głównym w budynku kościoła pw. Świętego Wojciecha.

Planowane zadanie obejmie prace przy zabytkowych organach piszczałkowych polegające na demontażu instrumentu, czyszczenie całości, dezynsekcja elementów drewnianych oraz konserwacja, wymianie drewna w tych miejscach, gdzie jest próchno, naprawa wiatrownic, kontuaru, piszczałek, systemu zaopatrzenia w powietrze, montaż, intonacja i strojenie. 

Natomiast ołtarz główny, który jest również zabytkiem, zostanie oczyszczony poprzez usunięcie wtórnych nawarstwień i zabrudzonej politury, uzupełnienie ubytków drewna, rekonstrukcja elementów rzeźbiarskich, wielostopniowa impregnacja osłabionego drewna, dezynfekcja, doczyszczenie chemiczne powierzchni złoceń, punktowe uzupełnianie złoceń, srebrzeń, polichromii, scalanie kolorystyczne powierzchni dębu, położenie nowej szelakowej politury. 

Mazury z renowacją

Parafia w Mazutach również chce pozyskać taką samą kwotę jak poprzednie instytucje. Planowane zadanie obejmie prace w budynku kościoła, polegające na wymianie i wykonaniu instalacji elektrycznej i ppoż. w części drewnianej kościoła, renowacji feretronów, obrazów, sygnaturki, grobu Pańskiego namalowanego w 1949 r., ołtarzy drewnianych, ambony, żyrandoli, zegara wieżowego i zabytkowej chrzcielnicy. 

- Ponadto zaplanowano konserwację poprzez uzupełnienie ubytków więźby dachowej, podłóg i schodów wieży kościelnej oraz roboty budowlane uzupełniające gzymsy, ubytki wraz z odnowieniem elewacji kościoła

- wymienia Monika Stopińska-Pacyna. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy