Reklama

Parafie chcą odbudować zabytki. Co dokładnie mają w planach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Parafie chcą odbudować zabytki. Co dokładnie mają w planach? - Zdjęcie główne

Cztery parafie z gminy Cmolas starają się o dofinansowanie. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Parafie z gminy Cmolas starają się o dofinansowanie prac remontowo-konserwacyjnych zabytkowych kościołów. Co dokładnie planują proboszczowie w swoich parafiach?

Gmina Cmolas zdecydowała, że złożone wnioski uzyskały pozytywną ocenę, żaden z nich nie został odrzucony i za pośrednictwem urzędu wszystkie wezmą udział w naborze wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. O czym dokładnie mowa? 

Renowacje w Cmolasie

Parafia Cmolas stara się pozyskać z tego samego funduszu 330 tys. zł. Prace obejmowałyby remont muru ogrodzeniowego (kolejny etap). Do tego przeprowadzony zostałby remont pokrycia dachowego - gontu, a także poszycia dachowego świątyni, czyszczenie i impregnacja oraz prace przy organach. 

Milion na zabytek

O największe dofinansowanie stara się parafia w Trzęsówce. Prace przy zabytkowym kościele pochłonąć miałyby milion złotych. Polegałyby one m.in. na wymianie zbutwiałych elementów konstrukcyjnych więźby dachowej, wykonanie nowego pełnego odeskowania połaci dachowych z desek, wykonanie nowego blaszanego pokrycia połaci dachowych, wymianę zbutwiałych elementów konstrukcyjnych sygnaturki w całości lub odcinkowej poprzez wykonanie protezowania, wykonanie nowego pełnego odeskowania połaci sygnaturki z desek oraz nowego blaszanego pokrycia połaci cebulasto-kopulastych sygnaturki. Parafia chce dokonać także konserwacji krzyży wieńczących. 

W Ostrowach i Porębach

Zabytkowy kościół w Ostrowach Tuszowskich także ma doczekać się renowacji za 340 tys. zł. Wykonanie prac polegałoby na konserwacji tynków cokołu z uzupełnienie profilów gzymsowych cokołu wraz z wykonaniem scalenia kolorystycznego tynków cokołu. 

Zabytkowy kościół w Porębach Dymarkich także ma zostać odrestaurowany. Parafia stara się o 330 tys. zł na prace przy polichromii nawy głównej, chóru w kościele oraz prace konserwatorskie tablicy erekcyjnej z XVI w. i jednego z obrazów w kościele. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy