Reklama

Pani Kasia, instruktorka ze Studia Ruchu K8 z Kolbuszowej, podpowiada, jak zmotywować się do ćwiczeń

Opublikowano: śr, 6 maj 2020 12:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ruch jest szczególnie istotny dla naszego zdrowia, również psychicznego.

Wystarczy włączyć laptopa i znaleźć trochę wolnego miejsca "odpalić" fanpage K8 i ćwiczyć. Tylko tyle wystarczy, aby efektywnie spędzić czas z Katarzyną Panek z Kolbuszowej Dolnej. Niektórzy zaniechanie aktywności fizycznej w domu tłumaczą brakiem specjalistycznego sprzętu. To jednak tylko wymówka! Do utrzymania swojego ciała w dobrej formie nie są niezbędne takie przyrządy jak bieżnia, stacjonarny rower czy zestaw hantli.

 

Wiem, że można z tobą poćwiczyć online? Skąd pomysł na taką formę prowadzenia zajęć?

- Przed rozwojem epidemii prowadziłam różnorodne zajęcia ruchowe dla osób w każdym wieku. Nie chcąc pozostawiać moich podopiecznych samych sobie, chcąc ich zmotywować do pracy nad własnym ciałem, postanowiłam wykorzystać możliwości mediów społecznościowych, aby zachęcić ich aktywności fizycznej. 

 

 

Dla kogo dedykowane są takie ćwiczenia? Każdy może z tobą ćwiczyć, czy obowiązuje przedział wiekowy? 

- Ćwiczenia dostępne są dla każdego chętnego, od przedszkola do seniora, każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście każdy wykonuje dane ćwiczenie na miarę swoich możliwości, zawsze staram się pokazać wersję podstawową oraz bardziej bądź mniej zaawansowaną. 

 

Jaki jest odzew osób "po"? Dużo osób przyłącza się do domowych ćwiczeń? 

- Na pierwszym treningu "na żywo" było ze mną około 100 osób! Na kolejnych 50, 40 - to zależy od treningu. 

 

Przygotowujesz wcześniej choreografię, czy myślisz o kolejnych krokach podczas muzyki?

 - To zależy. Jeśli chodzi o zajęcia typu zumba, to muszę wcześniej przygotować konkretny układ do muzyki, który później jest powtarzany na kolejnych zajęciach. Jeśli chodzi o fitness, to jestem w stanie wymyślać kroki na bieżąco, dzięki mojemu wieloletniemu doświadczeniu jako tancerka w zespołach tanecznych. 

 

Jak można z tobą poćwiczyć? Kiedy i gdzie można cię znaleźć? 

- Na ten moment jedynie ćwiczenia online na Facebooku - Studio Ruchu K8. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 19. W normalnych warunkach prowadzę akrobatykę w Kolbuszowej oraz Mielcu, zajęcia taneczne w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, zajęcia taneczne w przedszkolach oraz fitness, zumba itp. w różnych miejscowościach. Jestem mobilna.

 

Nie tylko dla pięknej wakacyjnej sylwetki, ale dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego ruch jest ważny? 

- Pomijając ogólnie znane aspekty zdrowotne zajęć ruchowych, ćwiczenia wyzwalają endorfiny, dające poczucie satysfakcji i zadowolenia. Trening w grupie wytwarza więzi społeczne, działa mobilizująco, zmniejsza poczucie izolacji. 

 

Żeby efektywnie ćwiczyć, trzeba mieć do tego specjalny sprzęt? 

- Do ćwiczeń ze mną nie jest wymagany żadnej sprzęt specjalistyczny. Jedyne co potrzebujesz, to trochę chęci, miejsca, mata oraz woda. Butelka z wodą może służyć jako dodatkowe obciążenie na ręce. Jeśli chodzi o ćwiczenia w domu, to trzeba zwrócić uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń, pamiętać, że nie ważna jest ilość powtórzeń, a jakość! Dobrze jest ćwiczyć do lustra albo w parze, wtedy można wzajemnie się poprawiać i mobilizować. 

 

Prowadzisz akrobatykę sportową dla dzieciaków, jak ćwiczą w domu? Jak sprawdzasz ich postępy? Widzisz po swoich uczniach, że lepiej pracuje się w grupie czy jednak w pojedynkę? 

- Podczas epidemii dzieci doskonalą w domach poznane wcześniej elementy, ćwiczą siłę, wzmacniają mięśnie. Oczywiście, że w grupie pracuje się łatwiej, mogę wyłapać błędy podczas wykonywanych ćwiczeń na bieżąco, mogę asekurować dzieci podczas trudnych elementów typu salto, fiflak, a teraz nie mam takiej możliwości. Mam nadzieję, że wszystkie moje akrobatki dzielnie ćwiczą w domach, czasem wysyłają mi swoje filmiki z postępami. Jestem z nich bardzo dumna! Nie mogę się doczekać powrotu na salę! 

 

Co ze starszymi osobami? Jakie najprostsze ćwiczenia mogą wykonywać w domu? A przede wszystkim, jak ich zachęcić czy zmotywować do ćwiczeń?

- Ćwiczenia dla osób starszych trzeba odpowiednio dobierać. Zestawy ćwiczeń dla osób starszych powinny być tak skomponowane, aby oprócz pracy nad poprawą siły i wytrzymałością mięśni zawierały elementy poprawiające koordynację ruchową, usprawnianie ruchowe, ćwiczenia oddechowe czy ćwiczenia relaksacyjne. 

Dobrą motywacją jest organizacja grup stricte dla seniorów, które mogą być dofinansowane przez różne instytucje, w związku z trudniejszą sytuacją ekonomiczną starszych ludzi. Prócz tego należy pamiętać, że aktywować fizyczna zapewnia nie tylko dłuższe życie, ale znacznie poprawia jego jakość. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE