Reklama

Osiem wersji dużej obwodnicy

Opublikowano: ndz, 30 sie 2020 09:46
Autor:

Osiem wersji dużej obwodnicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Obwodnica Kolbuszowej wcześniej czy później powstanie. Nie będziemy robili nic, aby ukrywać cokolwiek przed naszymi mieszkańcami - zapewnił poseł Zbigniew Chmielowiec, podkreślając, że na przebieg nowej drogi będą mieli wpływ również mieszkańcy.

W środę (19 sierpnia) w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, z inicjatywy posła Zbigniewa Chmielowca, zorganizowano spotkanie. Jego tematem była planowana budowa obwodnicy Kolbuszowej - drogi, na którą mieszkańcy zakorkowanego miasta nad Nilem, czekają od lat. 

Jak zaznaczył parlamentarzysta, wykonany został kolejny krok ku budowie obwodnicy miasta. - Po wielu rozmowach i zabiegach czynionych przez wiele osób, m.in. pana Stanisława Nowaka, przedsiębiorcę z Kolbuszowej, który stał na czele Komitetu Budowy Obwodnicy Kolbuszowej i zabiegał o jej powstanie, umowa z 11 maja nabiera innych kształtów - mówił poseł. - Dzisiaj bowiem wiemy, że inwestycja ta wcześniej czy później powstanie - dodał.

Parlamentarzysta zaznaczył, że obecnie nie wiadomo jeszcze, po której stronie drogi nr 9 powstanie nowy trakt. Jak jednak zapewnił, przed mieszkańcami nic nie będzie ukrywane, a konsultacje z nimi będą prowadzone na bieżąco. 

Za osiem lat

Obecny na spotkaniu Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oznajmił, że ogłoszony został przetarg na wykonanie pierwszego etapu dokumentacji obwodnicy Kolbuszowej.

- GDDKiA ogłosiła przetarg na "Wykonanie Studium Korytarzowego (SK), Studium Techniczo-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) oraz Materiałów do wniosku o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DUŚ) dla inwestycji pn. "Budowa obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej DK9". Jest to pierwszy etap rozpoczęcia realizacji tego zadania, który powinien się zakończyć w 2023 r. uzyskaniem decyzji środowiskowej - wyjaśniał.

Jak tłumaczył zebranym, wykonanie studium korytarzowego, obserwacji przyrodniczych, przeprowadzanie konsultacji społecznych trwa około 4 lat. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej zostanie wykonana jedna koncepcja obwodnicy, która będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie "projektuj i buduj".

- Zakładamy, że w 2026 roku rozpoczną się roboty budowlane, a ich zakończenie planowane jest na rok 2028 - dodaje dyrektor oddziału GDDKiA. 

Pieniądze już są

Obwodnica ma kosztować 255 mln zł, jej długość ma wynosić ok. 8,5 km. - Ostatecznie długość nowej drogi zostanie określona na etapie wyboru właściwej koncepcji. Na tę inwestycję, od momentu jej zaprojektowania aż do wybudowania, są zabezpieczone już pieniądze - dodał dyrektor Tarnawski. 

Którą stroną drogi nr 9 pójdzie obwodnica? Planowo mają powstać cztery koncepcje obwodnicy po stronie wschodniej oraz cztery po stronie zachodniej. W sumie osiem koncepcji przebiegu. Po wstępnych konsultacjach zostaną do dalszego procedowania wybrane cztery warianty.

Następnie spośród nich, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, wybrany ma zostać jeden i ten wariant ma być postawą do ogłoszenia przetargu.

- Tym ogłoszeniem przetargu rozpoczynamy realizację tej inwestycji, której już nic już nie zatrzyma, bo pieniądze są zabezpieczone w programie budowy 100 obwodnic - dodał przedstawiciel GDDKiA.

Kolejna droga?

Radości z kolejnego kroku, zrobionego w kierunku powstania dużej obwodnicy Kolbuszowej, nie ukrywał poseł Chmielowiec. - Po latach starań wielu instytucji, począwszy od ministerstwa, poprzez wojewodę, marszałka, starostę, burmistrza, samorządowców oraz społeczny komitet przedsiębiorców, a także bardzo dobrą współpracę z GDDKiA, możemy dzisiaj uważać tę inwestycję za rozpoczętą - powiedział parlamentarzysta z Kolbuszowej. 

Ewa Draus, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, zaznaczyła, że nie ma takiej inwestycji, która nie budziłaby emocji, tym bardziej jeżeli chodzi o nową drogę.  - To jest znane na Podkarpaciu, że wszyscy chcemy tych inwestycji, ale później przy realizacji ten przebieg wydaje się trudny. Chcemy, żeby były to drogi, po których możemy bezpiecznie jeździć, więc, aby i tych zakrętów było jak najmniej. Czasami więc jest to bolesne dla niektórych osób, przez których posesje ta droga będzie przebiegać - powiedziała pochodząca z Kolbuszowej wicemarszałek. 

Jak zaznaczyła przedstawicielka województwa, na poziomie regionalnym i krajowym rozmawia się nie tylko o obwodnicy Kolbuszowej, ale również o drodze krajowej nr 9 o parametrach drogi ekspresowej. - Będzie ona wychodziła po nowym śladzie z Rzeszowa z węzła zachodniego. Jak więc widzimy, teren naszego powiatu będzie terenem wielu bardzo ważnych inwestycji - dodała Ewa Draus. 

 

Józef Kardyś, starosta kolbuszowski

- Czuję ogromną satysfakcję, że inwestycję tę udaje się finalizować. Cieszy niezmiernie fakt, że to pierwsza obwodnica z ośmiu planowanych na Podkarpaciu. Na pewno będzie bolało to niektórych. Dlatego apeluję do samorządowców, że wielka będzie rola nasza. Żeby się nie powtórzyła sytuacja jak było to z obwodnicą Kolbuszowej, w stronę Sokołowa. Gdyby była zgoda, to prawdopodobnie droga ominęłaby nie tylko Mazury, Raniżów, ale i Dzikowiec.  

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej 

- Ponad 20 lat trwały zabiegi, aby doprowadzić do tego dnia. Marzenie o obwodnicy Kolbuszowej, w ciągu drogi krajowej nr 9, zaczyna nabierać realnego kształtu. Cieszy mnie to, że pojawi się osiem koncepcji przebiegu drogi. To ważne, że mieszkańcy będą mieli w ramach konsultacji społecznych wpływ na jej ostateczny przebieg. 

Stanisław Nowak, lokalny przedsiębiorca

- Dziękuję w imieniu przedsiębiorców i mieszkańców. To zwieńczenie naszych starań i marzeń o rozwój naszego miasta, aby ludzie chcieli tu inwestować, budować się i mieszkać. Aby lokalne biznesy mogły się rozwijać. 

 

 Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP

- Na pewno się bez bólu nie obejdzie, ale zrobimy wszystko, żeby to było jak najbardziej transparentne i żeby przebieg obwodnicy był dla wszystkich jak najbardziej satysfakcjonujący. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.