Reklama

Oficyna muzyczna

Opublikowano: pon, 15 maj 2017 11:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To kolejny gminny zabytek, który odzyskał swój dawny blask, tętni życiem i muzyką, designem spajając wspaniałą przeszłość z twórczą współczesnością. Zapraszamy do przepięknej oficyny dworskiej!

Dworek Hupki, oficyna dworska, wkrótce może też zabytkowy spichlerz... Patrzymy, jak pięknieją zabytki w niezwykle atrakcyjnej gminie Niwiska. Jak tętnią życiem. I sztuką. I mówimy: to wspaniałe!

XVI
Oficyna dworska figuruje w rejestrze zabytków od 1978 r. Czas jej powstania to koniec XVII wieku. To najstarsza, zachowana do dziś budowla zespołu dworsko-pałacowego.

Jak czytamy w karcie ewidencyjnej zabytków architektury i budownictwa, historia miejscowości, założonej na prawie magdeburskim w obrębie dóbr Jana Tarnowskiego, sięga roku 1565. Od początku była osadą przemysłowo-rolniczą, z uwagi na działającą od 1591 r. hutę szkła. W 1616 r. Niwiska wraz z kilkoma okolicznymi wioskami kupił Stanisław Lubomirski z Wiśnicza. Później dobra te przechodziły w ręce kolejnych właścicieli: Sanguszków, Lassockiego, Stadnickiego, Reyów. Pod koniec XVIII w. właścicielem Niwisk został Seraszyc Hupka, Czech w służbie austriackiej, zapoczątkował na tym terenie dynastię Hupków. W 1795 r. posiadłość przejął syn Franciszek, następne dobra przeszły w ręce Antoniego, potem Jana i Kazimierza. Ostatnim właścicielem był dr Jan Ernest Hupka, zmarły w 1952 r.

Więcej w 19 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.