Reklama

Od marca ma wejść w życie nowe prawo zakazujące handlu w niedziele

Opublikowano: ndz, 17 gru 2017 07:32
Autor:

Od marca ma wejść w życie nowe prawo zakazujące handlu w niedziele - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 24 listopada Sejm przegłosował ustawę zakazującą handlu w niedziele. Nowe prawo ma wejść w życie od marca. Zakupy zrobimy już tylko w dwie niedziele w miesiącu. Od 2020 roku zakaz handlu ma obowiązywać już w każdą niedzielę. Czy nowe prawo się sprawdzi? I kto na tym zyska?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (58 proc.) jest zwolennikami zakazu handlu w niedziele. Taki system funkcjonuje w wielu krajach Europy, np. Niemczech, Szwajcarii, Norwegii czy Austrii. Czy sprawdzi się w Polsce przekonamy się już wkrótce, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Może nie być to jednak łatwe, bo jak się okazuje do możliwości kupowania przez cały tydzień jesteśmy bardzo przyzwyczajeni. 

 

 

Zakupy z lenistwa
Pani Maria nie ukrywa, że nierzadko zdarza jej się robić niedzielne zakupy. – Najczęściej kupuję, np. to, czego zabraknie do zrobienia obiadu albo coś słodkiego, kiedy nagle mają zjawić się goście. Czasem w niedzielę wybieramy się z całą rodziną do galerii handlowej. Myślę jednak, że ta ustawa nie jest złym pomysłem. W końcu niedziela powinna być czasem poświęconym rodzinie, a nie pracy – mówi  kobieta.

Jak się bowiem okazuje, niedzielne zakupy zwykle tłumaczymy brakiem czasu w ciągu tygodnia. Czy rzeczywiście? – Powiem szczerze, że sklepy są dziś tak długo czynne, że naprawdę nie można tłumaczyć się, że nie było na nie czasu wcześniej. Myślę, że to wynika z naszego lenistwa, a może trochę dlatego, że mamy po prostu taką możliwość zrobienia niedzielnych zakupów – dodaje mieszkanka naszego powiatu.

To ma się jednak już wkrótce zmienić, bo posłowie przegłosowali w Sejmie ustawę zakazującą handlu w niedziele. Konsumenci z nowym prawem będą oswajali się jednak stopniowo, bo zgodnie z wniesionymi do ustawy poprawkami ten zakaz nie będzie od razu obejmował wszystkich niedziel. Od marca 2018 roku handel będzie możliwy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę, a od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał już w każdą niedzielę miesiąca.

Więcej w 50 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -2

  olch

  I bardzo dobrze, jesteśmy wygodni, często nie mamy czasu, ale proszę się postawić na miejscu tej osoby która musi iść do pracy w niedzielę. Większość ma wolne a tutaj trzeba zasuwać, z reguły za śmieszne pieniądze w imię czego? Proponuję w co drugą wolną niedzielę za ladę postawić szefostwo, a do wykładania towaru ich żony. Oj już widzę lament tyc... Rozwiń

  • 4 lata temu | ocena +1 / -0

   KZ

   Jeśli ci się praca nie podoba ze względu ze trzeba pracować w niedziele, to trzeba się zwolnić z pracy. Dlaczego od razu szef i jego żona muszą pracować. Po prostu nie zatrudniaj się w takiej pracy. Właściciel sklepu ma dużo na głowie. Pracownik pójdzie do domu a właściciel musi cały czas myśleć o swoim interesie.

  • 4 lata temu | ocena +1 / -0

   qwerty

   Na lotniskach, w teatrach, kinach, restauracjach, szpitalach, komendach policji itp to nie pracują w niedziele ? Dlaczego tylko panie w sklepach są takie biedne z powodu pracy w niedziele a inni nie są. Dajmy więc wolne wszystkim