Reklama

Od marca ma wejść w życie nowe prawo zakazujące handlu w niedziele

Opublikowano:
Autor:

Od marca ma wejść w życie nowe prawo zakazujące handlu w niedziele - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 24 listopada Sejm przegłosował ustawę zakazującą handlu w niedziele. Nowe prawo ma wejść w życie od marca. Zakupy zrobimy już tylko w dwie niedziele w miesiącu. Od 2020 roku zakaz handlu ma obowiązywać już w każdą niedzielę. Czy nowe prawo się sprawdzi? I kto na tym zyska?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (58 proc.) jest zwolennikami zakazu handlu w niedziele. Taki system funkcjonuje w wielu krajach Europy, np. Niemczech, Szwajcarii, Norwegii czy Austrii. Czy sprawdzi się w Polsce przekonamy się już wkrótce, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Może nie być to jednak łatwe, bo jak się okazuje do możliwości kupowania przez cały tydzień jesteśmy bardzo przyzwyczajeni. 

 

 

Zakupy z lenistwa
Pani Maria nie ukrywa, że nierzadko zdarza jej się robić niedzielne zakupy. – Najczęściej kupuję, np. to, czego zabraknie do zrobienia obiadu albo coś słodkiego, kiedy nagle mają zjawić się goście. Czasem w niedzielę wybieramy się z całą rodziną do galerii handlowej. Myślę jednak, że ta ustawa nie jest złym pomysłem. W końcu niedziela powinna być czasem poświęconym rodzinie, a nie pracy – mówi  kobieta.

Jak się bowiem okazuje, niedzielne zakupy zwykle tłumaczymy brakiem czasu w ciągu tygodnia. Czy rzeczywiście? – Powiem szczerze, że sklepy są dziś tak długo czynne, że naprawdę nie można tłumaczyć się, że nie było na nie czasu wcześniej. Myślę, że to wynika z naszego lenistwa, a może trochę dlatego, że mamy po prostu taką możliwość zrobienia niedzielnych zakupów – dodaje mieszkanka naszego powiatu.

To ma się jednak już wkrótce zmienić, bo posłowie przegłosowali w Sejmie ustawę zakazującą handlu w niedziele. Konsumenci z nowym prawem będą oswajali się jednak stopniowo, bo zgodnie z wniesionymi do ustawy poprawkami ten zakaz nie będzie od razu obejmował wszystkich niedziel. Od marca 2018 roku handel będzie możliwy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2019 roku zakupy zrobimy już tylko w ostatnią niedzielę, a od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał już w każdą niedzielę miesiąca.

Więcej w 50 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE