Reklama

Obchody rocznic wrześniowych w powiecie

Opublikowano: śr, 13 wrz 2017 18:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W poniedziałek, 11 września, na ulicach Kolbuszowej, odbył się uroczysty przemarsz uczestników, biorących udział w obchodach rocznic wrześniowych.

Uroczystość, upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz 78. rocznicę Bitwy o Kolbuszową rozpoczęła się przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Kolbuszowej. Tam dyrektor szkoły Grażyna Pełka przywitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu ppłk mgr inż. Mirosław Ciesielski, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Burmistrz Jan Zuba, Zastępca Burmistrza Kolbuszowej Marek Gil, Wójt Gminy Niwiska Elżbieta Wróbel, Przedstawiciele Związku Sybiraków i Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Kolbuszowa, Strzelcy, Harcerze, poczty sztandarowe, przedstawiciele Służb Inspekcji, Straży, Policji, Sądu, Prokuratury, Nadleśnictwa Kolbuszowa, partii, organizacji społeczno-politycznych i szkół z terenu powiatu kolbuszowskiego oraz przedsiębiorcy.
 
O wolność należy dbać
Dyrektor Grażyna Pełka zaznaczyła, że uroczystość, upamiętniająca rocznice wrześniowe jest nie tylko okazją do składania hołdu poległym w obronie ojczyny, ale i możliwością do sprostowania przekłamań i nieścisłości propagandowych. Były one powielane nie tylko przez okupantów niemieckich i sowieckich, ale również przez aliantów, próbujących usprawiedliwić swoją bierność mimo złożonych zobowiązań, co doprowadziło do poszerzenia się konfliktu na niespotykaną dotąd skalę. - Marginalizowanie kampanii wrześniowej miało służyć zdjęciu odpowiedzialności z rządów Francji i Anglii za umożliwienie Niemcom masakry milionów Europejczyków – mówiła Grażyna Pełka. - W ramach tej narracji specjalnie zaniżano straty, które po latach okazywały się co najmniej dwukrotnie większe – dodała. Z kolei Józef Kardyś, starosta kolbuszowski pokreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Apelował, by dbać o nią i ją pielęgnować. - Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiaj, ale w każdym dniu. Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej jest dla niej pracować, jeszcze trudniej umierać, a najtrudniej cierpieć – mówił Józef Kardyś do zgromadzonych. 
 
W hołdzie poległym
Podczas uroczystości młodzież z ZST w Kolbuszowej przedstawiła program artystyczny, w którym jeszcze raz przypomniała o tragicznych wydarzeniach z września 1939 roku,  przygotowany pod opieką Pań: Grażyny Pełki, Barbary Szafraniec, Jolanty Zwolskiej i Joanny Mazur-Okalowe. Następnie pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy polskich Armii Kraków – Karpaty, poległych w bohaterskim boju z najeźdźcą hitlerowskim pod Kolbuszową 9 września 1939 roku, poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Potem uczestnicy obchodów, w uroczystym pochodzie, który poprowadziła orkiestra z Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, przemaszerowali na cmentarz kolbuszowski, gdzie przy mogiłach poległych w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej została odmówiona modlitwa oraz złożone zostały kwiaty. Modlitwę na cmentarzu kolbuszowskim w intencji poległych żołnierzy w obronie Ojczyzny poprowadził Proboszcz Kolegiaty Kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych Ks. kanonik Lucjan Szumierz.
 
Na Rynku
Ostatnim punktem obchodów był przemarsz na kolbuszowski Rynek i złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.