Reklama

Obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Opublikowano: czw, 16 lis 2017 07:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W piątek i sobotę (10 i 11 listopada), w powiecie kolbuszowskim odbywały się uroczystości związane z obchodami 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób.

Obchody rozpoczęła uroczysta akademia, upamiętniająca 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości, zorganizowana w piątek (10 listopada) w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Podczas niej uczniowie zaprezentowali program artystyczny pn. „Moja Ojczyzna, Moja Polska”. Wręczone zostały także nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na koniec zebrani goście wysłuchali koncertu finałowego laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej.

Ważna rola rodziny
Druga część uroczystości patriotycznych odbywała się w sobotę (11 listopada). Rozpoczął je przemarsz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury z Kolbuszowej. Następnie na cmentarzu odmówiona została modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę oraz złożone zostały kwiaty na grobach Powstańców Listopadowych, Styczniowych oraz ks. Ludwika Ruczki – Ojca Sybiraków i Legionistów. 

O godz. 10.30 w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odprawiona została Msza Św. w intencji poległych za Ojczyznę oraz mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, której przewodniczył Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód Ks. Kazimierz Osak. W wygłoszonej homilii Proboszcz Kolegiaty Kolbuszowskiej pw. Wszystkich Świętych Ks. kanonik Lucjan Szumierz podkreślił rolę rodziny w kształtowaniu wartości patriotycznych.
- Rodzina żyjąca wartościami Bóg-Honor-Ojczyzna daje nie tylko oparcie, ale także umiejętność szukania punktów oparcia podczas życiowych burz – wskazywał ks. Lucjan Szumierz. Nawoływał, aby historia Polski była żywa w naszych rodzinach i by kształtowała umysły, serca i sumienia do pielęgnowania wartości bliskich Polakom Bóg-Honor-Ojczyzna. 

Po nabożeństwie zebrani przemaszerowali na kolbuszowski Rynek, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny”. Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej „My, Pierwsza Brygada”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.