Reklama

O mało jej nie potrąciłem...

Opublikowano:
Autor:

O mało jej nie potrąciłem... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Dzisiaj rano padała mżawka, widoczność była kiepska. Jechałem do pracy przez Wilczą Wolę. W miejscu, gdzie nie ma chodnika, prawie potrąciłbym dziewczynę - napisał nasz Czytelnik.

Odblask może uratować nam życie - wydaje się, że nie trzeba do tego nikogo przekonywać, bo zostało to już wielokrotnie udowodnione. Na naszych drogach wciąż nie brakuje jednak osób, które odblasków nie zakładają. Grożą im za to mandaty. 

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

 

Czytelnik: Potrąciłbym dziewczynę

W ostatnim czasie z naszą redakcją skontaktował się pan Tomasz. -  Piszę do Was w bardzo poważnej sprawie. Chodzi o odblaski - tak rozpoczął swoją wiadomość. - Dzisiaj rano padała mżawka, widoczność była kiepska. Jechałem do pracy przez Wilczą Wolę. W miejscu, gdzie nie ma chodnika, prawie potrąciłbym dziewczynę - napisał nasz Czytelnik. Jak dodał, piesza była ubrana na czarno. - Przy takiej pogodzie była widoczna dla mnie z około 10 metrów. Mimo że nie jechałem szybko, musiałem gwałtownie przyhamować - wyjaśnił. - Mimo że nic się nie stało, dało mi to wiele do myślenia - przyznał. - Sam jestem rowerzystą i nawet jadąc do sklepu zawsze włączam lampkę i mam odblask, a mieszkam w dobrze oświetlonej miejscowości (chodzi mi oczywiście o pory wieczorowe). Wiem, że przepisy nic nie mówią o terenach zabudowanych, ale naprawdę kiedyś dojdzie do tragedii i wina nie będzie po stronie kierowcy! Może warto nagłośnić akcję z odblaskami - zaproponował. - W sumie już jest głośna, ale widać skutki żadne - podsumował pan Tomasz.

 

 

Mandat za brak

O noszenie elementów odblaskowych apelują policjanci. - Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym - mówi kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej. - Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie - zaznacza.

Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową - dodaje.

Policja za brak wymaganych odblasków może ukarać pieszego mandatem w wysokości do 100 zł. W ubiegłym roku kolbuszowscy policjanci ujawnili 12 tego typu wykroczeń, a w 2019 r. (do 14 października) - 16.

Kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej przyznaje, że wielu pieszych stosuje się do tych przepisów. Niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. - Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów - wyjaśnia Skubisz-Tęcza.

 

Ważne jest umieszczenie

Co może być odblaskiem i gdzie możemy nabyć tego typu elementy? Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Jak tłumaczy kom. Skubisz - Tęcza, ważne jest ich umieszczenie. - Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego - podkreśla oficer prasowy kolbuszowskich policjantów. - Elementy odblaskowe możemy kupić w wielu sklepach. Są one też często rozdawane - zwłaszcza najmłodszym, podczas działań prewencyjnych w szkołach - dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE