Reklama

Nowe przepisy dla hulajnóg. Czego już nie można?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Nowe przepisy dla hulajnóg. Czego już nie można? - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od czwartku (20 maja) będziemy poruszać się na hulajnogach elektrycznych zgodnie z nowymi przepisami. Zmieni się ich klasyfikacja, dlatego nie wszyscy będą mogli z nich korzystać. Sprawdź, co się zmieni.

Dla kogo hulajnoga elektryczna? Z pewnością nie dla najmłodszych, bo nowe przepisy zezwalają na korzystanie z niej po ukończeniu 10 roku życia, pod opieką dorosłych i tylko w strefie zamieszkania. Aby jeździć samodzielnie, trzeba mieć 18 lat, prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T albo kartę rowerową.


ZOBACZ TAKŻE: Rower czeka na właściciela w komendzie w Kolbuszowej [ZDJĘCIA]

 

Nowe prawo przewiduje zasady, których trzeba będzie przestrzegać:

  • maksymalna prędkość poruszania się nie może przekroczyć 20 km/h
  • po chodnikach nie można jechać szybciej, niż idą piesi, ale nie ustalono dokładnej wartości,
  • kierujący musi ustąpić pieszym również na ścieżce rowerowej,
  • zabronione jest przewożenie innych osób, zwierząt i rzeczy,
  • należy trzymać kierownicę oburącz,
  • wzbronione jest poruszanie się na hulajnodze elektrycznej pod wypływem alkoholu (powyżej 0,2 promila),
  • parkowanie musi odbywać się w sposób równoległy do krawężnika, przy zachowaniu 1,5 metra wolnego miejsca na chodniku lub w wyznaczonych obszarach,
  • dozwolone jest poruszanie się po jezdni, jeśli nie ma w pobliżu drogi rowerowej ani chodnika,
  • kierowcy wyprzedzający hulajnogę muszą zachować odstęp min. 1 metra oraz ustępować pierwszeństwa wyjeżdżając z drogi podporządkowanej.
 

Uregulowania przepisów doczekali się też m.in. wrotkarze i deskorolkarz. Prawo pozwoli na poruszanie się za ich pomocą bez specjalnych uprawnień i ograniczeń wiekowych, po chodnikach i drogach rowerowych. Zabronione jest jedynie przewożenie osób i rzeczy oraz przemieszczanie się pod wpływem alkoholu.

Nowe przepisy zezwalają też samorządom na kontrolę i egzekwowanie ustalonych zasad. Policja będzie karać hulajnogistów mandatami od 100 do 500 zł m.in. za korzystanie z telefonu w czasie jazdy, niedozwolone parkowanie oraz nieustępowanie pierwszeństwa. Przepisy wejdą w życie 20 maja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy