reklama
reklama

Nowa kaplica cmentarna w Raniżowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Parafia Raniżów

Nowa kaplica cmentarna w Raniżowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Nowa kaplica powstała na cmentarzu w Raniżowie. | foto Parafia Raniżów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIBiskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nową kaplicę cmentarną w Raniżowie.
reklama

W niedzielę, 22 października odbyła się wyjątkowa uroczystość w parafii Raniżów. Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nową kaplicę cmentarną. 

Kaplica cmentarna powstała na terenie cmentarza parafialnego w Raniżowie.

reklama

Parafia Raniżów podkreśla, że kaplica została wybudowana dzięki darczyńcom i hojności parafian. 

Budowa kaplicy rozpoczęła się w w 2020 roku. Zakończenie prac nastąpiło w 2023 roku. Kaplica będzie służyć wszystkim parafianom, a w niej odbywać się będą nabożeństwa pogrzebowe. 

Parafia Wniebowzięcia NMP obecnie należy do diecezji sandomierskiej, jednak w jej granicach jest dopiero od niedawna. Wcześniej przynależała do diecezji przemyskiej, a w pierwszych wiekach swojego istnienia stanowiła ostatnią na wschodzie parafię diecezji krakowskiej.

Historia parafii jest bogata, bowiem jest to jedna z najstarszych parafii w swoim regionie. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi co prawda z 1409 roku, jednak jest niemal pewne, że raniżowska parafia jest znacznie starsza. 

reklama

We wrześniu 2009 roku parafianie obchodzili 600-lecie raniżowskiej parafii. 600 lat wcześniej – w czasach panowania króla Władysława Jagiełły, w 1409 roku spisano dokument, który wspomina o istnieniu w Raniżowie parafii (a ściślej nie o parafii, a o raniżowskim proboszczu – Szetesławie, pierwszym znanym z imienia raniżowskim księdzu). Przez długi czas przyjmowano, że jest to pierwsza historyczna wzmianka o parafii.

Parafia jest jednak starsza. Istniała już najpewniej w 1366 roku. W lokowanej wówczas niedaleko Raniżowa wsi Doblowa (dzisiejsza Wola Raniżowska) nie postawiono kościoła. Jej mieszkańcy zapewne korzystali ze znajdującej się nieopodal świątyni raniżowskiej. W poszukiwaniach początków raniżowskiej parafii można cofnąć się jeszcze dalej. W zapisach powstania parafii w Dębicy znajdują się dokumenty potwierdzające płacenie świętopietrza w latach 1325 – 1358. Jest na nich wymieniona parafia raniżowska, która, jak to określono, miała leżeć najdalej na południowy-wschód, przy ruskiej stronie.

reklama

- Dalej w przeszłość nie sposób się już cofać. Wygląda więc na to, że parafia liczy sobie nie 600, a prawie 700 (a może i więcej) lat. Wątpliwości z pewnością rozstrzygnąłby dokument informujący o założeniu parafii w Raniżowie. Na taki jednak nikt nie natrafił

- czytamy na stronie parafii. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama