Reklama

Nowa inwestycja kolejowa w Widełce coraz bliżej. Jest pozwolenie od wojewody. Czego będzie dotyczyć?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Nowa inwestycja kolejowa w Widełce coraz bliżej. Jest pozwolenie od wojewody. Czego będzie dotyczyć? - Zdjęcie główne

Niedługo powstanie mijanka w Widełce. Jest zgoda na realizację inwestycji. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wojewoda podkarpacki wydała decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji kolejowej w Widełce. Czego będzie dotyczyć?

Budowa infrastruktury kolejowej w Widełce obejmie tor mijankowy, tor boczny, skarpy i rowy, a także sieć trakcyjną. 

Zamontowane zostaną urządzenia elektroenergetyczne, urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To prace w ramach zadania budowy i modernizacji linii kolejowej oraz infrastruktury przystankowej. 

O mijance wspominał końcem stycznia burmistrz Jan Zuba. - Liczba pociągów na tej trasie Kolbuszowa - Rzeszów i z powrotem jeszcze wzrośnie. W tym roku w okresie jesienny pojawi się mijanka w Widełce, co umożliwi zwiększenie par pociągów obsługujących trasę relacji Rzeszów-Kolbuszowa-Rzeszów - mówił na styczniowych obradach Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

- To się nie stanie w tym roku, bo to wymaga zakupu kolejnego taboru kolejowego, ale takie są przymiarki, żeby na tej trasie mogło jeździć do 50 par pociągów przez dobę. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych przy takiej częstotliwości i szybkości pociągów (nawet powyżej 100 km/h) jest bardzo ważne

- zapewniał wówczas Zuba.

Podobna mijanka powstała w 2019 roku w majdańskiej gminie. PLK wybudowały mijankę na stacji  "Majdan Królewski" znajdującej się w Hucie Komorowskiej, która zwiększa możliwości podkarpackiej trasy Ocice – Rzeszów przez Kolbuszową. Dwa tory, powstałe na odcinku jednego kilometra, umożliwiają krzyżowanie się (mijanie się) pociągów na jednotorowej trasie. Dzięki temu sprawniejsza jest jazda pociągów i ich lepsza przepustowość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy