Reklama

Niwiska. Sesje nie będą już takie jak kiedyś. Radni przygotowują się do zmian

Opublikowano:
Autor:

Niwiska. Sesje nie będą już takie jak kiedyś. Radni przygotowują się do zmian  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zgodnie z nowymi przepisami gminy czeka cyfrowa rewolucja. Gmina Niwiska już się do niej przygotowuje.

Według nowelizacji ustawy, począwszy od nowej kadencji, obrady rady gminy mają być transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad mają być później udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP),  a także na stronie internetowej danej gminy.

 
Sesja w domu

Zainteresowani mieszkańcy będą mogli obejrzeć przebieg sesji rady gminy w internecie, bez wychodzenia z domu. Oznacza to także, że samorządy, aby spełnić ustawowe wymogi, będą musiały się wyposażyć w odpowiedni sprzęt.

Temat ten był poruszany na sierpniowym posiedzeniu rady gminy w Niwiskach.

- Od czerwca trwa rozpoznawanie ewentualnych wykonawców pod wymogi zmienionej ustawy - poinformowała na sesji Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, odnosząc się to tego tematu.

Z nazwiska

Według ustawy głosowania radnych mają być jak najbardziej klarowne, dlatego sugeruje się zakup systemów do cyfrowego zliczania głosów i prezentowania ich wyników na tablicy. Warto podkreślić, że głosowania mają być imienne. 

Cel tego założenia jest taki, aby mieszkańcy mieli możliwość prześledzić sposób głosowania poszczególnych radnych. Działanie tego systemu zostało pokazane radnym gminy Niwiska w prezentacji multimedialnej, na przykładzie gminy Wiązowna (województwo mazowieckie), która zmiany wdrożyła już w kwietniu.

 
Kamera będzie śledzić

- Radni będą mieć stałe miejsce siedzenia, będą mieć urządzenia, na których będą przedstawiane materiały na sesję. Będą także głosować za pomocą urządzenia i podniesienia ręki. System automatycznie będzie wyświetlał, jak kto głosuje - zarysowywała zmiany szefowa gminy.

Jak poinformowała wójt, dostosowanie się do wymogów nowelizacji w tym zakresie będzie kosztowało gminę Niwiska ok. 52 tys. złotych.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE