Na pewno nie będziecie zawiedzeni. Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa Polska może poszczycić się aż 402 obiektami tego typu. Wiele z nich pozostaje w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak żyli jego mieszkańcy, w co się ubierali, na jakich zastawach jedli i co robili w wolnym czasie.
Zamki w Polsce: największe, najstarsze, mniej znane
Najwięcej polskich zamków, bo ponad 100, zlokalizowanych jest na terenie Dolnego Śląska. Największym obiektem jest zamek w Malborku. Dla wielu jest on również najpiękniejszy. Najstarszym jest zamek Wleń. Znajduje się on we wsi Łupki w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Oczywiście najbardziej znanym jest dawna siedziba królów Polskich, zamek obronno-rezydencyjny na Wzgórzu Wawelskim. Są również obiekty, które znajdują się w ruinie. Nie oznacza to wcale, że takich miejsc nie warto odwiedzać. Wręcz przeciwnie, dla wielu są one tak magiczne, że zwiedzają je w pierwszej w kolejności. Na szczęście obiekty te znajdują się pod ochroną osób, fundacji czy stowarzyszeń, które pilnują, aby nie ich stan nie uległ jeszcze większej degradacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.