W powiecie kolbuszowskim można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji. Z wymienionych powyżej form pomocy może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniająca innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub wiadomości e-mail.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr. tel. 17 744 57 28, czynnym w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, tj. w poniedziałki – w godz. 8:00 - 16:00, od wtorku do piątku – w godz. 7:30 - 15:30.
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz mediacja świadczona jest w punktach, znajdujących się w: Kolbuszowej, Niwiskach oraz Cmolasie.
Punkt w Kolbuszowej
W Kolbuszowej nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest przez cały tydzień, w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Jana Pawła II 8 (pokój nr 34, wejście od strony basenu), w poniedziałek - 8.00-16.00; wtorek – 8.00-12.00 i 13.30-17.30; środa – 12.30 – 16.30; czwartek – 12.30 – 16.30; piątek – 12.30 – 16.30.
Punkty w powiecie kolbuszowskim
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest także w Urzędzie Gminy w Niwiskach, w środy – 12.00-16.00 oraz czwartki – 13.00-17.00, jak również w Urzędzie Gminy w Cmolasie, w każdy piątek – 8.00-12.00.UWAGA!
Z przyczyn od nas niezależnych przedstawiony powyżej harmonogram może ulec zmianie, dlatego też zalecamy każdorazowe sprawdzenie aktualnego wykazu dyżurów, który znajduje się na stronie głównej Powiatu Kolbuszowskiego www.powiat.kolbuszowski.pl, w zakładce "Bezpłatne porady prawne". Informujemy również, że kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie:
- prawa pracy,
- prawa cywilnego,
- prawa karnego,
- prawa administracyjnego,
- ubezpieczenia społecznego
- prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- prawa celnego, dewizowego i handlowego,
- prowadzonej działalności gospodarczej (przysługuje osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku),
- prawa podatkowego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje wsparcie dotyczące:
- porad dla osób zadłużonych,
- porad z zakresu spraw mieszkaniowych,
- porad z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatna mediacja dotyczy:
- poinformowania osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod - rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,
- przygotowania projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji,
- przygotowania projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej,
- przeprowadzenia mediacji,
- udzielenia pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatną mediacją nie są objęte sprawy, w których:
- sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego,
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.