Reklama

Nie tylko koroanwirus. Jakie inne choroby odnotowano w powiecie kolbuszowskim?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik

Nie tylko koroanwirus. Jakie inne choroby odnotowano w powiecie kolbuszowskim? - Zdjęcie główne

foto freepik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowski sanepid podsumował 2020 rok. Jak się okazuje, w czasie trwającej pandemii mieszkańcy powiatu zakażali się nie tylko Covid-19. Jakie inne choroby odnotowano? Czy było ich więcej niż w roku wcześniejszym?

O tym, jak wyglądał miniony rok pod względem epidemiologicznym, mówiła podczas marcowej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego, Barbara Dudzińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej. 

Lekka pierwsza fala

Sporą część swojego sprawozdania szefowa sanepidu poświęciła pandemii koronawirusa i liczbach związanych z nią i powiatem kolbuszowskim. Przypomnijmy, że pierwszy przypadek Covid-19 stwierdzono w Polsce 4 marca 2020 roku. Tydzień później zakażona została pierwsza osoba na Podkarpaciu. Do naszego powiatu nowy wirus dotarł niedługo później. Pierwszy przypadek potwierdzony został 25 kwietnia. 

- W powiecie kolbuszowskim pierwsza fala pandemii nie była odczuwalna. Wystąpiły pojedyncze zachorowania

- mówi Barbara Dudzińska.

- W kwietniu zachorowało pięć osób. W kolejnych miesiącach liczba osób zakażonych utrzymywała się na podobnym poziomie - dodaje szefowa sanepidu. 

W kolejnych miesiącach sytuacja wyglądała następująco: maj - 7 zakażeń, czerwiec - brak, lipiec - 8 zakażeń, sierpień - 9 zakażeń w powiecie. 

- We wrześniu zaobserwowaliśmy wzrost liczby chorych. Szczególnie w ostatnich dniach miesiąca, co odzwierciedlało też ogólną sytuację w województwie podkarpackim. 

Najgorzej w październiku

Największą liczbę zachorowań odnotowano w naszym powiecie w październiku 2020 roku. Było to związane z ogniskiem zakażenia Covid-19 w Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Kolbuszowej. Łącznie w tym miesiącu stwierdzono zakażenia u 725 osób. 

W 2020 roku w związku z zakażeniem koronawirusem zmarło 50 mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące. 

 - Ryzyko zgonu było bezpośrednio skorelowane z wiekiem pacjentów. Dwa przypadki śmierci to osoby w przedziale 50 - 59 lat. Pozostałe 48 przypadków to pacjenci 60+ - dodaje Barbara Dudzińska. 

Gruźlica wciąż niebezpieczna

Koronawirus był dominującą, ale nie jedyną chorobą zakaźną stwierdzoną na terenie naszego powiatu w 2020 roku. 

Z danych kolbuszowskiego sanepidu wynika, że w ciągu 12 miesięcy 2020 roku odnotowano pięć przypadków zachorowań na gruźlicę. Dwie osoby zmarły. - Osoby chore znajdują się pod nadzorem poradni specjalistycznej. Nie odnotowaliśmy przypadków uchylania się od obowiązku leczenia osób prątkujących. Ponadto osoby, które miały styczność z chorymi, zostały przebadane w poradniach przeciwgruźliczych - informuje szefowa sanepidu. 

W minionym roku stwierdzono także na terenie powiatu kolbuszowskiego po jednym przypadku: HIV, WZW typu C i nieokreślonego wirusowego zapalenia mózgu.

W minionym roku mniej się spotykaliśmy z innymi ludźmi, co widać, chociażby po liczbie zachorowań na ospę wietrzną - spadek z 275 przypadków w 2019 roku na 88 w roku 2020. Wzrosła natomiast liczba zachowań na płonicę - z 24 na 32. 

- Nadal odnotowujemy znaczną liczbę zachorowań na boleriozę. Liczba zgłoszonych przypadków utrzymuje się na podobnym poziomie co w roku 2019

- mówi szefowa sanepidu. W 2020 stwierdzono 90 takich zachorowań, a rok wcześniej 96. Zarejestrowano także sześć przypadków róży (rok wcześniej dwa).

Mniej ospy  

W minionym roku mieszkańcy powiatu chorowali nie tylko na koronawirusa, ale i zwykłą grypę - 540 przypadków. Dziewięć osób trafiło do szpitala - osiem z nich powodu objawów układu oddechowego. 

W ramach zintegrowanego systemu nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą od dziewięciu osób chorych na grypę pobrano próbki do badań. W pięciu z nich stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa podtypu A/H1N1v.

W grupie chorób szerzących się drogą pokarmową odnotowano w minionym roku spadek liczby zachorowań wywołanych pałeczkami salmonelli w porównaniu z rokiem 2019 (z 49 na 30). Stwierdzono także jedno rodzinne zbiorowe ognisko zachorowań wywołanych ww. bakteriami. 

-  W liczbie zachorowań ogółem na biegunkę i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu w 2020 roku odnotowaliśmy ogółem 36 przypadków zachorowań, w tym u dzieci do lat dwóch - 10 przypadków - dodaje przedstawicielka sanepidu. 

 

- ZAKAŻENIA COVID-19 W GMINACH POWIATU -

* gmina Cmolas - 2,8 proc. mieszkańców

* gmina Kolbuszowa - 2,46 proc, mieszkańców

* gmina Raniżów - 2,14 proc. mieszkańców

* gmina Majdan Królewski - 1,56 proc. mieszkańców

* gmina Niwiska - 1,56 proc. mieszkańców

* gmina Dzikowiec - 1,41 proc. mieszkańców

- WIRUSY W POWIECIE -

Poziom wirusowych zakażeń jelitowych w 2020 roku:

* zakażenia wywołane przez norowirusy - 13 zachorowań (2019 r. - 46)

* zakażenia wywołane przez rotawirusy - 18 zachorowań (2019 r. - 74)

- ZACHOROWANIA NA GRUŹLICĘ -

Od 2013 roku kolbuszowski sanepid prowadzi na szczeblu powiatowym nadzór nad zachorowaniami na gruźlicę.

* rok 2020 - 5

* rok 2019 - 4

* rok 2018 - 10

* rok 2017 - 5

* rok 2016 - 9

* rok 2015 - 8

* rok 2014 - 10

* rok 2013 - 17

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy