Reklama

Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli

Opublikowano:
Autor:

Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trwają intensywne kontrole w powiecie kolbuszowskim. Sprawdzane są gospodarstwa, w których hodowane są świnie. Co do tej pory stwierdzono?

Przyczyną prowadzonych kontroli jest afrykański pomór świń - ta groźna choroba zagraża głównie dzikom, ale również świniom domowym. Jak podkreśla Marek Olszowy, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kolbuszowej, kontrole trwają cały czas. Poprosiliśmy go o wstępne podsumowanie działań. Jak przebiegły one przez ostatni miesiąc? 

Trwają nadal

 

Na terenie powiatu kolbuszowskiego przeprowadzono 138 kontroli gospodarstw. Weterynarze z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej odwiedzili dotychczas rolników w Kupnie, Kolbuszowej Górnej, Zielonce, Staniszewskich, Woli Raniżowskiej, Dzikowcu, Cmolasie, Mechowcu i Lipnicy. - Nie znaczy to, że w tych miejscowościach kontrole już się zakończyły - nadmienia lekarz Marek Olszowy. 

Mandaty 

 

W skontrolowanych dziewięciu gospodarstwach wystawiono mandaty na łączną kwotę 450 zł. Jak informuje przedstawiciel PIW w Kolbuszowej, kary zazwyczaj wyniosły 50 zł, m.in. za brak oznakowania zwierząt. - Na pozostałe warunki rolnicy otrzymują polecenia pokontrolne. Zapewnienie mat dezynfekujących, zakup środków dezynfekujących - wymienia Olszowy, podkreślając, że terminy na dostosowanie do przepisów i wytycznych są bardzo krótkie, natychmiastowe.

Dodatkowo gospodarze, którzy nie mieli w otwieranych oknach specjalistycznych siatek, otrzymali wytyczne do ich zakupu. - Zaznaczam, wszystkie te wymagania już powinny być spełnione - podkreśla po kontrolach zastępca powiatowego lekarza weterynarii, dodając, że w protokołach określane są terminy usunięcia uchybień. - Zostanie na pewno przeprowadzona rekontrola - informuje. 

Gdy sytuacja się powtórzy, rolnik otrzyma decyzję administracyjną nakazującą usunięcie uchybień. W przypadku stwierdzenia znaczących uchybień PIW może nawet nakazać ubój bądź zabicie świń i zakazać ich utrzymywania w gospodarstwie. - Jeśli rolnik nie przestrzega zasad bioasekuracji, grozi kara administracyjna, kara pieniężna - przestrzega Olszowy. 

Zgłosić się do PIW 

 

Jak nadmienia nasz rozmówca, inspekcja weterynaryjna przeprowadziła już kilkanaście szkoleń. - Posiadamy listę osób biorących udział w szkoleniach - mówi lekarz weterynarii. 

Marek Olszowy podkreśla, że każdy rolnik, jeżeli czegoś nie rozumie lub nie wie, może się zgłosić do inspektoratu weterynarii. - Uzyska wszystkie informacje, ulotki, druki dokumentacji, jaką zobowiązany jest prowadzić - wyjaśnia. 

W czwartek, 26 września, odbyło się szkolenie w Urzędzie Gminy Raniżów. - Na takie szkolenia przychodzi tylko kilka osób - zauważa problem weterynarz. 

O tym pamiętaj

 

* Kontrolami objęte są wszystkie działalności nadzorowane przez inspekcję weterynaryjną, zarówno te zarejestrowane lub zatwierdzone, jak również te, które pomimo takiego obowiązku nie zostały zgłoszone właściwemu organowi inspekcji (działalność nielegalna).

* Kontrole gospodarstw są przeprowadzane bez wcześniejszego powiadomienia.

* Każda osoba prowadząca kontrolę w imieniu organu inspekcji weterynaryjnej podlega ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

* Uniemożliwienie lub utrudnianie wykonania kontroli stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

* Kierowanie gróźb oraz stosowanie przemocy w celu zmuszania do zaprzestania wykonywania kontroli, jak również udaremnienie czynności wynikających z nakazów inspekcji wydanych w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt (np. nakazu zabicia zwierząt) stanowi przestępstwo zagrożone karami grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

* Osobom kontrolującym mogą towarzyszyć funkcjonariusze policji, w celu zapewnienia pomocy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE