Reklama

Możesz dostać odszkodowanie za kleszcza

Opublikowano:
Autor:

Możesz dostać odszkodowanie za kleszcza   - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Borelioza to choroba zawodowa, na którą najczęściej zapadają rolnicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że osoby, u których ją stwierdzono, mają prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie.

Rolnicy to grupa zawodowa narażona na liczne choroby. Ze względu na specyfikę swojej pracy najczęściej zapadają oni  na choroby odzwierzęce, niektóre z tych chorób są bardzo groźne, bo mogą się skończyć nawet śmiercią. Warto wiedzieć, na co można być narażonym i jak zapobiegać temu zarażeniu. Borelioza najczęstsza choroba zawodowa rolników.

- Choroby zawodowe rolników wykrywane są bardzo rzadko, głównie z powodu braku odpowiednich badań profilaktycznych - mówi Jan Puzio, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Kolbuszowej. - Wiele chorób w swojej początkowej fazie rozwija się bez wyraźnych objawów, a pacjenci zgłaszają się do lekarza często zbyt późno - dodaje. 

 

 

Gdzie i jak zgłosić? 
Za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta jest objęta wykazem chorób zawodowych określonych na podstawie Kodeksu pracy. - Wykaz ten obejmuje 26 jednostek lub grup chorobowych - zaznacza Jan Puzio. 

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu i inspektorowi pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. 

- Zgłoszenia choroby zawodowej może dokonać lekarz, lekarz weterynarii lub sam rolnik podejrzewający, że występują u niego objawy mogące wskazywać na taką chorobę. Inspektor sanitarny kieruje wówczas rolnika na badanie w celu rozpoznania choroby. Po przeprowadzeniu badań wydawane jest orzeczenie, m.in. na podstawie którego inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - wyjaśnia szczegółowo kierownik kolbuszowskiego KRUS-u. 

 

Dwa przypadki 
W placówce w Kolbuszowej w 2018 roku zgłoszono dwa przypadki boreliozy. W obydwu przypadkach została wydana pozytywna decyzja przyznająca odszkodowanie. W 2019 r. nie wpłynął do PT Kolbuszowa żaden wniosek o odszkodowanie związane z tą chorobą. 

- Osoba, u której stwierdzono chorobę zawodową, w przypadku podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników (lub po jego zakończeniu w przypadku potwierdzenia, że choroba powstała w okresie ubezpieczenia), ma prawo w odrębnym postępowaniu przed  KRUS ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie - mówi Jan Puzio. - W tym celu należy złożyć w KRUS wniosek o jednorazowe odszkodowanie wraz z decyzją państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej - dodaje nasz rozmówca. 

 

Mam kleszcza! Co robić?

- wyjmujemy kleszcza - łapiemy go przy samej skórze, lekko łukowatym ruchem wyciągamy, nie kręcimy w prawo lub w lewo
- nie należy drażnić kleszcza, podrażniony pajęczak ma ślinotok, a w śliniankach mamy wszystkie patogeny
- jeśli nie jesteśmy w stanie wyjąć pajęczaka sami, idziemy do najbliższej placówki opieki zdrowotnej
- rana po wyjęciu kleszcza powinna zostać zdezynfekowana, np. spirytusem
- obserwuj przez kilka dni miejsce po ukąszeniu czy nie pojawiają się niepokojące objawy(opuchlizna, rumień) - jeżeli się one pojawią, to należy zgłosić się do lekarza

Tego nigdy nie rób!
- nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, masłem, benzyną czy jakąkolwiek inną substancją
- kleszcza nie należy przypalać ani drażnić go
- nie powinno się łapać kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok(może to spowodować oderwanie odwłoka i pozostawienie w skórze główki)
- nie wykręcaj, nie szarp kleszcza na boki

Podstępna choroba

Borelioza do choroba zakaźna atakująca wiele narządów. Jest to choroba odkleszczowa. Na człowieka przenoszą ją bakterie, których nosicielami mogą być kleszcze. Objawy boreliozy to rumień wędrujący przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty, nawracające bóle głowy, mięśni i stawów, zaburzenia snu, duszności, kaszel. Kleszcza możemy spotkać w lasach, na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach, a nawet na trawnikach w miastach i we wsiach.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE