Reklama

Mieszkańcy piszą do wójta. O co chodzi?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Mieszkańcy piszą do wójta. O co chodzi? - Zdjęcie główne

foto Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przedsiębiorcy z Przyłęka piszą do szefowej gminy. Jak zapewniają, po spełnieniu ich prośby zmniejszy się ryzyko kradzieży i włamań. O co chodzi?

Mieszkańcy Przyłęka w swojej petycji proszą o budowę chodnika i oświetlenia przy jednej z dróg gminnych. 

Będzie bezpieczniej 

- Brak oświetlenia oraz chodników jest niezwykle uciążliwy dla nas jako właścicieli nieruchomości, a także pozostałych uczestników tej drogi, w tym pracowników naszej firmy

- wyjaśniają autorzy pisma.

Jak dalej uzasadniają, w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni dużo osób korzysta z tej drogi w celach rekreacyjnych. Mieszkańcy Przyłęka zwracają uwagę na to, że z tego powodu przejazd przez wspomniany trakt wymaga zachowania ze strony zmotoryzowanych użytkowników szczególnej ostrożności.

- Budowa oświetlenia przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze gminnej. Przy tej drodze obserwujemy zintensyfikowanie robót budowlanych, zatem należy zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz poprawić funkcjonowanie społeczności lokalnej

- argumentują przedsiębiorcy z Przyłęka.

Inni mają

Jak dodają dalej:

- Budowa oświetlenia, w naszej ocenie, znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszym terenie, bowiem zmniejszy się ryzyko kradzieży i włamań

- podkreślają podpisani pod petycją.

Wnioskują o wybudowanie oświetlenia i chodników na wspomnianej drodze gminnej również i z tego względu, że inne drogi na terenie gminy Niwiska od dłuższego czasu posiadają oświetlenie i chodniki. 

Zwracają także uwagę na to, że jednym z zadań głównych gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty między innymi poprzez utrzymanie i budowę dróg gminnych, oświetlenia i chodników. Mieszkańcy wyliczają, że do obowiązków zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi, przeprowadzanie okresowych kontroli stanu drogi, przeciwdziałanie niszczeniu dróg.

- W sezonie zimowym obserwujemy problem z regularnym odśnieżaniem wskazanej drogi gminnej z okresowym czyszczeniem rowów

- zwracają uwagę mieszkańcy Przyłęka. 

W podsumowaniu petycji zaznaczają, że oczekują zrozumienia i liczą na pozytywne jej rozpatrzenie.

- W odpowiedzi na niniejsze pismo oczekujemy przedstawienia harmonogramu realizacji inwestycji polegającej na budowie oświetlenia i chodnika jako rozwiązania dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom - puentują autorzy petycji. 

Szefowa tłumaczy 

Na pismo mieszkańców odpowiedziała Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. Jak wyjaśniła, petycja dotycząca budowy chodnika i oświetlenia przy drodze gminnej Przyłęk-Resztówka została rozpatrzona negatywnie. Gminę na tę chwilę nie stać na takie przedsięwzięcia.

 - Wymaga to przede wszystkim zabezpieczenia finansowego, aby móc rozpocząć proces inwestycji

- wyjaśniła wójt.

Włodarz uzasadniła, że to wszystko nie dzieje się tak szybko. Przed rozpoczęciem prac potrzebne jest opracowanie odrębnych dokumentacji projektowych, a także wyrażenie zgody na budowę przez innych właścicieli działek. Gdyż przedstawione inwestycje nie zmieszczą się w pasie drogowym. 

- W projekcie budżetu gminy i funduszu sołeckim Przyłęka na 2021 rok nie przewidziano wydatków na ten cel

- dodała wójt Wróbel.

Gdy inwestycja zostanie ujęta w planach budżetowych gminy i funduszach sołeckich w następnych latach, gmina przystąpi do realizacji. 

Do drugiej części listu mieszkańców, gdzie zarzucają urzędowi pewne nieprawidłowości, nikt się nie odniósł, bo według ustawy, petycja nie może być przedmiotem skargi.

 

- TAKI JEST PLAN -

W 2021 roku w ramach funduszy sołeckich kwota przysługująca sołectwu Przyłęk wynosi 47 907,50 zł. We wrześniu zaplanowano, na co zostaną przeznaczone. W sali gimnastycznej szkoły podstawowej zamontowane zostaną rolety za 2 tys. Doposażenie placu zabaw wyniesie 8 tys. zł. Budowa oświetlenia ulicznego przy drodze gminnej Przyłęk – Hucina pochłonie 7 tys. zł.

Oświetlenie uliczne przy drodze wojewódzkiej Nr 875 będzie kosztować 20 tys. zł. Zagospodarowanie terenu wokół remizy OSP w Przyłęku będzie kosztował 8 zł. 207,50 zł mieszkańcy przeznaczyli na doposażenie świetlicy. W drugim planie pojawiła się nowa propozycja. Na doposażenie zaplecza kuchennego remizy OSP przeznaczonych zostanie 500 zł. Zakupione zostaną kosze na stadion za 2 200 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy