Reklama

"Mazurzanie" mają 20 lat

Opublikowano:
Autor:

"Mazurzanie" mają 20 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę (18 czerwca) Zespół Obrzędowy "Mazurzanie" obchodził 20-lecie działalności. Oprócz życzeń i podziękowań nie zabrakło symbolicznego "Sto lat".

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mazurach. Po niej jubilaci razem z gośćmi udali się do remizy strażackiej. Tam zaproszeni goście złożyli zespołowi życzenia. Świętowaniu towarzyszyła gra i śpiew mazurskiej kapeli. 
 
Z kart historii
Mazury to miejscowość, która ma bogate tradycje w zakresie przygotowania widowisk i przedstawień. W okresie przedwojennym z chwilą powstania mazurskiej parafii ówczesny proboszcz śp. ks. Stanisław Bąk założył Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Była to na tamte czasy jedyna forma rozrywki kultywowania folkloru i dawnych zwyczajów ludowych. Stowarzyszenie przygotowywało przedstawienia i śpiewało dawne pieśni. W latach 50. Mazury miały szczęście pozyskać wspaniałych społeczników: kierownika Szkoły Podstawowej w Mazurach, Jana Jagodzińskiego i jego żonę Zofię. Z ich inicjatywy powstał zespól teatralny który przygotował i wystawił kilka sztuk takich jak "Zemsta" A. Fredry,"Ożenek" M. Gogola oraz "Halapacz i Halapaczki". W latach 80. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały sztukę "Skubaczki", która została pokazana w Mazurach oraz sąsiednich miejscowościach. Członkinie mazurskiego Koła Gospodyń Wiejskich przejawiały chęć kultywowania dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych.

Zespół "Mazurzanie" powstał w roku 1997 z inicjatywy Emilii Adamczyk, przy wsparciu jej męża Jana. Spotkanie z okazji Święta Kobiet 8 marca można uznać za datę rozpoczęcia działalności. Wtedy to panie zadeklarowały, że chcą takiego zespołu i wpisały się na listę chętnych. "Mazurzanie" obrali sobie za cel podtrzymywanie rodzinnego folkloru, odszukanie dawnych pieśni ludowych, zwyczajów i obrzędów związanych z ich miejscowością i okolicą. Premierowy występ "Mazurzan" miał miejsce 3 maja 1997 r. w Mazurach podczas uroczystego oddania gazociągu. 

W czerwcu tego samego roku zespół wystąpił na Międzywojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie i odniósł duży sukces, zdobywając wyróżnienie i nagrodę pieniężną, którą przeznaczono na uszycie strojów lasowiackich. Tak jest do chwili obecnej - czerwiec to czas przygotowań śpiewu starych pieśni obrzędowych, weselnych i życzących. Mazurzanki uczestniczą w tych przeglądach od początku swojej działalności  i odnoszą spore sukcesy: dziewięciokrotnie I miejsce, dwukrotnie II miejsce, dwukrotnie III miejsce i jeden raz wyróżnienie I stopnia. 

Więcej w 25 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE