Reklama

MAJDAN KRÓLEWSKI. Mieszkańcy wciąż nie chcą Wałęsy

Opublikowano:
Autor:

MAJDAN KRÓLEWSKI. Mieszkańcy wciąż nie chcą Wałęsy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Po niemal dwóch latach, od odrzucenia przez radnych wniosku w sprawie pozbawienia Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski, odezwali się jego autorzy. Czego oczekują od radnych? I czy rada gminy podejmie w tej sprawie jakieś działania?

- Kolejny raz wracamy do sprawy odebrania Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski nadanego mu w 1995 r. - czytamy w piśmie skierowanym do wiadomości także naszej redakcji. - Były prezydent nie powinien już być honorowym obywatelem majdańskiej gminy - piszą autorzy wniosku. 

 

Obraził Morawieckiego

- W imieniu mieszkańców, którzy złożyli swoje podpisy pod wnioskiem o odebranie Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski, stwierdzam, że były prezydent na ten tytuł nie zasługuje - wyjaśnia Tadeusz Wójtowicz, jeden z inicjatorów pisma. - Nie stanowi on żadnego wzoru dla młodego pokolenia. O klasie człowieka świadczy to, w jaki sposób przyznaje się do błędów. Lech Wałęsa tego nie zrobił - stwierdza.

Zdaniem Tadeusza Wójtowicza, Lech Wałęsa "w ostatnich dniach również wystawił sobie najgorsze świadectwo". - Obraził założyciela "Solidarności Walczącej" śp. Kornela Morawieckiego, nazywając go zdrajcą. Gdy śp. Kornel Morawiecki walczył z komunistami, Lech Wałęsa się z nimi wtedy układał - twierdzi nasz rozmówca.

- Czy Lech Wałęsa, który przekroczył granice wszelkiej przyzwoitości, uczciwości i zwykłego człowieczeństwa ma być nadal honorowym obywatelem naszej gminy? - podsumowuje pytaniem pismo Wójtowicz.

 

 

Negatywna opinia

O pozbawienie Lecha Wałęsy tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski zawnioskowała w styczniu 2017 roku grupa mieszkańców Majdanu Królewskiego. Pod pisemnym wnioskiem w tej sprawie podpisało się wtedy 165 osób.

Ostateczna decyzja w sprawie pozbawienia Wałęsy honorowego tytułu zapadła 21 listopada 2017 roku, podczas sesji rady gminy. (Uchwała w sprawie pozbawienia Wałęsy tytułu trafiła na obrady po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji rewizyjnej).

Tuż przed decydującym głosowaniem nikt z radnych głosu nie zabrał. "Za"pozbawieniem Lecha Wałęsy tytułu zagłosował na sesji tylko jeden radny, przeciw było pięć osób, a sześć wstrzymało się od głosu. Tym samym uchwała została odrzucona, a Wałęsa pozostał Honorowym Obywatelem Gminy Majdan Królewski.

 

Oczekują uchwały

W poniedziałek, 14 października, w sprawie pisma skontaktowaliśmy się z jednym z jego inicjatorów. Tadeusz Wójtowicz przyznał, że razem z mieszkańcami, którzy podpisali się pod wnioskiem dwa lata temu, oczekują, że rada gminy podejmie uchwałę w sprawie pozbawienia Wałęsy honorowego tytułu.

O komentarz w sprawie pisma poprosiliśmy również Waldemara Kamińskiego, przewodniczącego Rady Gminy Majdan Królewski. Jak powiedział nam szef majdańskiej rady gminy, Biuro Obsługi Rady Gminy w Majdanie Królewskim poinformowało go o tym, że pismo w tej sprawie wpłynęło do rady. Dodał, że dokładnej jego treści jeszcze nie zna. Zapewnił jednak, że zapozna radnych z tym pismem podczas najbliższej sesji oraz skieruje je do prac komisji. Do tematu więc wrócimy niebawem.

Honorowi obywatele gminy Majdan Królewski:
- Generał Felicjan Sławoj Składkowski - Premier RP w latach 1936-1939
- Lech Wałęsa - Prezydent RP w latach 1990-1995
- Kardynał Adam Kozłowiecki
- Papież Jan Paweł II
- Ksiądz Prałat Władysław Włodarczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE