Reklama

Laboratorium w kuchni - czyli tak gotują uczniowie z ZSAE w Weryni

Opublikowano:
Autor:

Laboratorium w kuchni - czyli tak gotują uczniowie z ZSAE w Weryni  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni uczestniczyli w wyjątkowym szkoleniu. Tematem przewodnim zajęć była kuchnia molekularna.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas III i IV kształcących się na kierunkach gastronomicznych oraz ich opiekunowie: pani Anna Tęcza, Anna Fitał i Wioletta Majewska.

Kuchnia molekularna charakteryzuje się stosowaniem naturalnych, owocowych składników oraz tworzeniem niepowtarzalnych form. - W kuchni tej odpowiednio przygotowane surowce ulegają zmrożeniu, jednak smak, zapach i składniki odżywcze pozostają niezmienione - zaznacza Anna Tęcza, nauczyciel z ZSA-E w Weryni.

Przy użyciu temperatury minus 196 stopni Celsjusza, za pomocą ciekłego azotu, uczniowie pod okiem prowadzących z Agencji Barmanów wyczarowali małe kulinarne dzieła sztuki: galaretki, drinki w syfonach, pianki, parujące bezy. Mieli okazję tworzyć sferyczne ravioli, parujące drinki, sorbety i lody molekularne. Kosztowali różne składniki: m. in. jadalną ziemię, sorbety, lody, musy, pianki, czekoladki, porzeczkowy piasek i inne składniki.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE