Reklama

Kto na terenie powiatu korzysta z mieszkań komunalnych?

Opublikowano:
Autor:

Kto na terenie powiatu korzysta z mieszkań komunalnych?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W powiecie kolbuszowskim każda z gmin posiada mieszkania komunalne. Są one przeznaczone najczęściej dla potrzebujących mieszkańców, którzy z różnych przyczyn losowych nie mają się gdzie podziać lub po prostu straciły dach nad głową.

Najwięcej takich mieszkań posiada gmina Kolbuszowa - 107 mieszkań. Najmniej, bo tylko dwa, gmina Cmolas. Wszystkie gminy wiejskie w powiecie kolbuszowskim nie odnotowały zadłużeń wynikających z wynajmu czy opłat za mieszkania komunalne. Wyjątkiem jest gmina wiejsko-miejsca Kolbuszowa.

- W zasobie mieszkań komunalnych lokatorzy zalegają, według stanu na 31 maja 2020 roku, na kwotę 159 601,85 zł - informuje Czesława Pietruszka-Rząsa, przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 

- W tej kwocie znajdują się zarówno czynsz, jak i opłaty za dostawę wody i odprowadzenie ścieków, centralne ogrzewanie oraz śmieci. Zaległości te są za okres dłuższy niż trzy miesiące - nadmienia pracownik kolbuszowskiego magistratu. Każdą z gmin, leżącą na terenie powiatu kolbuszowskiego, poprosiliśmy o szczegółowe dane dotyczące mieszkań komunalnych.

 

Gmina Niwiska

Gmina Niwiska posiada na swym terenie osiem lokali mieszkalnych (komunalnych).  Usytuowane są one w budynku Szkoły Podstawowej w Niwiskach – trzy mieszkania, w budynku Szkoły Podstawowej w Trześni – dwa mieszkania oraz w budynku Szkoły Podstawowej w Hucisku – trzy mieszkania. 

Najmniejsza powierzchnia to 16,80 mkw, a największa 72,89 mkw. W lokalach tych zamieszkuje około 20 osób. Stawka za jeden metr kwadratowy wynosi 4,29 zł.

Na terenie gminy Niwiska brak jest  nowo powstałych mieszkań komunalnych. Na ten moment wszystkie mieszkania komunalne są wynajmowane. Brak jest też podań na przyznanie mieszkania komunalnego.

Pierwszeństwo w przyznaniu lokalu mieszkalnego mają nauczyciele zatrudnieni w danej placówce.

Gmina Niwiska nie ma planów związanych z budową nowych mieszkań komunalnych.

Nie ma problemu z płatnością czynszów, stąd też brak zaległości.

 

Gmina Cmolas

 

Na terenie gminy aktualnie są do dyspozycji dwa mieszkania. Znajdują się one w Domu Strażaka w Hadykówce. Jedno mieszkanie jest wynajęte.

Czynsz to 4 zł stawka bazowa, wzrost lub obniżka do 30 proc.

W 2019 roku gmina nie budowała mieszkań komunalnych. Jak zapewniają urzędnicy, nie ma też osób na nie oczekujących.

Lokale są wynajmowane osobom, jeżeli zostały pozbawione mieszkania w wyniku klęsk losowych, w zależności od dochodu, braku posiadania przez najemcę innego lokalu do zamieszkania, zamieszkiwania w pomieszczeniach niespełniających wymogów do zamieszkania przez ludzi, zostały pozbawione mieszkania w wyniku klęsk losowych.

W chwili obecnej gmina nie planuje budowy mieszkań pod wynajem

 

Gmina Kolbuszowa

Gmina Kolbuszowa posiada 107 mieszkań komunalnych. Na terenie miasta 93 (z czego 39  w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych), na terenie sołectw 14. W zasobie mieszkaniowym gminy Kolbuszowa mieszkają 193 osoby.

Stawka czynszu na terenie miasta – 3,10 zł za mkw, na pozostałym terenie – 2,60 zł za mkw, czynsz socjalny 1,10 zł za mkw. 

Na terenie gminy Kolbuszowa w roku 2019 nie powstały nowe mieszkania komunalne. Natomiast pojawiły się w ofercie mieszkania budowane przez deweloperów. Na 31 maja 2020 r. na wynajem lokalu mieszkalnego oczekuje 40 rodzin.

Gmina Kolbuszowa określa szczegółowo komu i na jakich warunkach oraz jak wynajmowane są mieszkania z zasobu mieszkaniowego.

Jak wyjaśniają urzędnicy, samorządy nie mają dowolności w uwzględnianiu lub nieuwzględnianiu warunków osób ubiegających się o wynajem lokali mieszkalnych. Gminę obliguje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy (...), wskazując  co musi zawierać uchwała o zasadach wynajmu. Tak samo określa ona, co muszą zawierać zarządzenia o stawkach czynszu.

Rada Miejska w Kolbuszowej podjęła 31 maja 2019 r. uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do przystąpienia gminy Kolbuszowa do realizacji programu "Mieszkanie Plus". Czeka w kolejce.

W zasobie mieszkań komunalnych lokatorzy zalegają, według stanu na 31.05.2020 r., na kwotę 159 601,85 zł, w tej kwocie znajdują się zarówno czynsz, jak i opłaty za dostawę  wody i odprowadzenie ścieków, centralne ogrzewanie oraz śmieci.  Zaległości te są za okres dłuższy niż trzy miesiące.

 

Gmina Majdan Królewski

 

Gmina Majdan Królewski posiada dziewięć mieszkań, siedem przy szkołach podstawowych, które zajmowane są przez nauczycieli oraz dwa w Majdanie Królewskim.

W mieszkaniach tych zamieszkuje 11 osób. Czynsz za 1 metr kwadratowy wynosi  3,75 zł. Wszyscy płacą czynsz na bieżąco. 

W 2019 r. nie powstały nowe mieszkania. Gmina nie ma też w planie budowy mieszkań komunalnych.

 

Gmina Raniżów

Gmina Raniżów posiada obecnie cztery mieszkania komunalne, znajdują się one w Raniżowie i w Mazurach. W wynajmowanych mieszkaniach zamieszkuje ogółem 11 osób. Czynsz  za 1 metr kwadratowy wynosi od 1,26 zł do 3,24 zł.

W 2019 r. zostało wynajęte jedno mieszkanie w Mazurach.

Gmina nie planuje w najbliższym czasie budowy mieszkań komunalnych.

Czynsz za lokale mieszkalne płacony jest przez najemców regularnie. Z tego tytułu nie ma zaległości.

 

Gmina Dzikowiec

 

Gmina Dzikowiec posiada 13 mieszkań komunalnych, z których 10 zostało oddanych w trwały zarząd dyrektorom szkół z terenu gminy. Mieszkania znajdują się w Dzikowcu, Kopciach, Lipnicy i Wilczej Woli.

Obecnie w mieszkaniach komunalnych zamieszkuje 35 osób. Stawka za 1 mkw wynosi 5,10 zł (od 266,53 do 504,29 zł za mieszkanie).

W 2019 roku w gminie nie powstały nowe mieszkania, ale nie ma też osób oczekujących na ich przyznanie. Kto może w nich zamieszkać? Jak wyjaśniają dzikowieccy urzędnicy, są one przyznawane osobom w trudnej sytuacji lokalowej, matkom samotnie wychowującym dzieci.

W 2020 r. gmina nie planuje budowy nowych mieszkań komunalnych. Nie ma problemu z  czynszami, regulowane są one na bieżąco.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE