Reklama

Krzywdząca opłata za śmieci dla mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Krzywdząca opłata za śmieci dla mieszkańców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dla mieszkańców gminy Niwiska szykuje się podwyżka opłat za śmieci. Jeden z radnych nie zgadza się z zaplanowanymi stawkami. Jak uzasadnia swoją rację?

Skąd wynika podniesienie stawki odpłatności za odbiór i zagospodarowanie odpadów?

- Widzimy duży wzrost odpadów odebranych z terenu gminy, tak dla zamieszkałych jak i niezamieszkałych nieruchomości. Za cały 2019 rok mieliśmy prawie 753 tony. W 2020 roku od stycznia do sierpnia mamy już 550 ton

- wyjaśniła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska.

Brak jest przełożenia na sposób zmniejszenia ilości odpadów. Usługodawca ma płacone od tony odebranych i zagospodarowanych odpadów i dba, aby tonaż był, nie kwestionuje odbioru.

- Drugi duży problem to ten sam koszt odbioru odpadów zmieszanych jak i segregowanych

- dodała włodarz. 

Na ostatniej sesji rady gminy radni dyskutowali na temat podwyżki za śmieci. Jak się okazało, ci, którzy zabierali głos, mieli mieszane uczucia co do słuszności wyliczonych stawek. Przypomnijmy, że samorządowcy za ustaleniem stawki opłaty za śmieci nie głosowali jednogłośnie. Na 15 samorządowców 13 było za, Łukasz Stęga był przeciw, a Robert Łakomy wstrzymał się od głosu.

 

Nie zgodził się 

 

Poprosiliśmy radnego Łukasza Stęgę o wyjaśnienie, dlaczego podczas głosowania był przeciwny podjęciu wspomnianej uchwały.

Jak wyjaśnił samorządowiec, w projekcie tej uchwały nie zostały ujęte propozycje radnych odnośnie ustalania stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- Propozycje, jakie były przedstawiane,  nie zostały ujęte w oczekiwanym kształcie - podkreślał Stęga. Radny zwrócił uwagę na trzy postulowane zmiany. - Jedna stawka od osoby w celu uzyskania bardziej klarownej formy rozliczania, wprowadzenie ulgi dla osób z niskimi dochodami samotnie zamieszkujące gospodarstwo -

wymieniał rajca.

Wspomniał także o wprowadzeniu ulgi dla rodzin wielodzietnych.

- Zamiast proponowanych rozwiązań wprowadzono nielogiczną gradację stawki dla części gospodarstw, bazując jedynie na liczbie osób

- wyjaśnił Stęga.

- Dlatego moim zdaniem uchwała wprowadza nowe stawki opłat, nie uwzględniając mieszkańców, którzy w związku z sytuacją finansową najbardziej odczują podwyżki. W takich okolicznościach nie mogłem zagłosować za takim rozwiązaniem

- podkreślił. 

 

Nielogicznie 

 

Dlaczego kwoty dla gospodarstw powyżej pięciu osób maleją? Wydawać by się mogło, że powinny iść nieznacznie w górę.

- To jest właśnie kwesta tej nielogicznej gradacji stawek, o której wspomiałem wcześniej

- zaznacza radny Stęga.

- Okazuje się, że wyliczając opłaty po nowych stawkach, gospodarstwa ośmioosobowe (76 zł za miesiąc) zapłacą mniej niż siedmioosobowe (86 zł za miesiąc)

- wylicza radny.

- Czy nawet sześcioosobowe (78 zł za miesiąc), są to kwoty przy zbiórce selektywnej i zadeklarowaniu kompostownika. To jest paradoks tych stawek, gdzie dla przykładu rodzina z piątką dzieci zapłaci większą opłatę niż gospodarstwo, gdzie znajdują się dwie rodziny

- dodał Łukasz Stęga. 


TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Umowa podpisana. Będzie kanalizacja


Jak zatem mieszkańcy reagują na nowe, śmieciowe stawki? - Aktualnie dotarło do mnie kilka opinii, ale głównie w związku z samym wzrostem stawek. W obecnej sytuacji, jakiej się znajdujemy, nie ma możliwości szerszej dyskusji na ten temat - wyjaśnił radny Stęga. 

 Czy według radnego Łukasza Stęgi, nowe stawki pomogą domknąć śmieciowy budżet? Rajca odpowiedział krótko, że nie. Jak dodał, ta kwestia została już wyjaśniona podczas obrad.

- W związku z tym, że uchwała będzie obowiązywać tylko dwa miesiące tego roku, kwota, jaka zostanie uzyskana z tytułu podwyżek i zmiany w sposobie naliczania opłaty dla gospodarstw, w których jest pięć osób i więcej, będzie niewystarczająca na pokrycie kosztu prognozowanego odbioru i składowania odpadów komunalnych

- usłyszeliśmy w odpowiedzi radnego Stęgi.

- Większych opłat nie można było wprowadzić, byłby to za duży wzrost, drugi w tym roku

- uzupełnił samorządowiec.

 Czy można było wprowadzić zmiany wcześniej?

- Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, choć o zwiększającej się ilości odbieranych odpadów było wiadomo już w maju tego roku

- podsumował Łukasz Stęga, radny gminy Niwiska. 

- OBOWIĄZEK NOWEJ DEKLARACJI -
Urząd Gminy Niwiska poinformował, że właściciele nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości niezamieszkałych mają obowiązek złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wzór deklaracji trzeba złożyć w urzędzie w punkcie obsługi klienta (pokój nr 7). Należy to zrobić do 9 października. Wzór jest dostępny na stronie internetowej gminy w zakładce gospodarka odpadami. Można również złożyć deklarację u sołtysa danej miejscowości. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. 17 2270 418 w godzinach pracy urzędu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE