Reklama

Kontrolują posesje w gminie Kolbuszowa. Straż miejska i urzędnicy w dalszym ciągu sprawdzają sposób odprowadzania ścieków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Kontrolują posesje w gminie Kolbuszowa. Straż miejska i urzędnicy w dalszym ciągu sprawdzają sposób odprowadzania ścieków - Zdjęcie główne

Poleceniem Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej były kontrole odprowadzania nieczystości. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Urzędnicy i straż miejska od września 2022 roku kontrolują posesje mieszkańców w gminie Kolbuszowa. Sprawdzają oni sposób odprowadzania ścieków. Z jakim efektem?

O podsumowaniu kontroli rozmawiamy z Mateuszem Czachor, kierownikiem referatu gospodarki odpadami komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. Przypomnijmy, że straż miejska i urzędnicy ruszyli w teren i sprawdzali oni w jaki sposób mieszkańcy odprowadzają nieczystości ze swoich domów. Przyglądali się także zbiornikom bezodpływowym i przydomowym oczyszczalniom ścieków. 

 

Jeszcze w sierpniu 2022 roku do naszej Redakcji, jak i na biurka kolbuszowskich urzędników trafił wniosek mieszkańca gminy, który namawiał do wszczęcia kontroli gospodarstw domowych. W swojej prośbie wskazał on wiele nieprawidłowości w sposobie odprowadzania ścieków. Autor petycji przyznał, że znane są mu przypadki nielegalnych przyłączeń kanalizacji do przydrożnych rowów. Na miejsca kontroli wskazywał przede wszystkim na Werynię, Zarębki, Kupno i Kolbuszową Górną.

Po dyskusjach decyzją urzędu miejskiego rozpoczęto kontrole posesji w gminie. Należy podkreślić, że zgodnie z miejscowym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kolbuszowa, właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia zbiorników bezodpływowych. Częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych winna być dostosowana do indywidualnego zużycia wody, jednak nie rzadsza niż raz na kwartał.

- Wykonano 68 kontroli w terenie, które rozpoczęły się od 22 września 2022 roku i trwały do 20 lutego 2023 roku.  Zostały one przeprowadzone w miejscowościach: Kolbuszowa, Kolbuszowa Dolna, Kolbuszowa Górna, Nowa Wieś, Domatków, Kupno, Widełka i Poręby Kupieńskie. Kontrole 

- informuje Mateusz Czachor, kierownik referatu gospodarki odpadami komunalnymi z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. 


Jaki był efekt przeprowadzonych kontroli?

Przeprowadzone kontrole miały wpływ na zwiększone opróżnianie zbiorników bezodpływowych. W związku z podjęciem kontroli w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych w IV kwartale 2022 roku nastąpiła dwukrotnie większa aktywność mieszkańców w zakresie korzystania z usług odbioru nieczystości.

- Do tej pory nie nałożono mandatów. Przy pierwszej kontroli posesji mieszkańcy zostali pouczeni o ciążących na nich obowiązkach oraz otrzymali wskazówki co należy zmienić

- mówi kierownik Mateusz Czachor.

Na pytanie jakie urząd wyciągnął wnioski z przeprowadzonych kontroli, usłyszeliśmy, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa zwiększyli swoją świadomość co do częstotliwości opróżniania zbiorników, na co wskazuje zwiększona liczba wywozów.

Nie chcieli wpuścić kontrolujących 

Kiedy informowaliśmy Czytelników Korso Kolbuszowskie o planowanych kontrolach zleconych z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, pojawiły się komentarze, że straż miejska i urzędnicy, nie zostaną wpuszczeni na prywatne posesje. Tak się jednak nie stało. Każdy właściciel posesji pozwalał kontrolującym wejść na jej teren i nie było przypadku odmowy kontroli. 

Podczas wykonywanych czynności przez urzędników i straż miejską właściciele nieruchomości proszeni byli o okazanie umowy z przedsiębiorcą oraz okazanie dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę tzn. rachunki i faktury vat. Posiadane rachunki musiały potwierdzać regularność wywozu ścieków.

W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków sprawdzano wywiązanie się z obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków). To również musiało zostać odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za takową usługę.


Czy planowane są kolejne kontrole posesji na terenie gminy Kolbuszowa?

- Kontrole posesji odbywają się sukcesywnie. Rekontrole będą przeprowadzane po upłynięciu 3 miesięcy od dnia w którym była przeprowadzona kontrola. Zgodnie z przepisami prawa miejscowego właściciele nieruchomości są obowiązani do pozbywania się nieczystości ciekłych nie rzadziej niż raz na kwartał

- informują kolbuszowscy urzędnicy.

Dodają również, że ujawnione nieprawidłowości na kontrolowanych posesjach nie wymagały zgłoszeń do nadzoru budowlanego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy