Reklama

Kolejna kasa dla samorządów. Inflacja i podwyżki jednak ich nie oszczędzają

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Kolejna kasa dla samorządów. Inflacja i podwyżki jednak ich nie oszczędzają - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Samorządy z powiatu kolbuszowskiego otrzymały dodatkowe pieniądze z wpływów PIT. Fundusze te mają być wsparciem dla gmin i powiatów w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, w porównaniu do szalejącej inflacji i wzrostu cen.

Łącznie do budżetów samorządów z naszego powiatu trafi 23 407 118 zł. Każda z gmin otrzymała po 2 888 418,57 zł, zaś powiat 6 076 607,20 zł. 

Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane pieniądze w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące jak i na inwestycje. Mogą także wydać je, a nawet jest to wskazane, na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

Obawy przed cenami  

Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska, wyjaśniła, że pieniądze pochodzące od ministra finansów to zwiększenie dochodów gmin. 

Kwoty te zostały rozdysponowane jednakowo na gminy, bez przeliczenia na liczbę mieszkańców. Wójt Wróbel poinformowała, że 15 proc. z tej kwoty, czyli 433 262,78 zł, każda z gmin ma przeznaczyć na inwestowanie w oszczędzanie energii, z którego będzie rozliczana. Jak zauważa nasza rozmówczyni, pieniądze te potrzebne są gminie także na przyszły rok. 

Większość samorządowców bowiem obawia się, że przez rosnące ceny energii i wysoką inflację mogą nie domknąć budżetu lub dziury będą tak duże, że zadłużenie gmin będzie rosnąć. 

Elżbieta Wróbel mówiła także o rosnących cenach energii, gdzie po otwarciu ofert na energię okazało się, że cena poszła o 1000 procent w górę, z kolei gazu o 1600 procent w górę. Nasza rozmówczyni zaznacza, że pieniądze pójdą raczej na dołożenie do inwestycji. Mówimy o przetrwaniu, żeby nie likwidować, świecić światło i żeby nie zamykać instytucji i nie zwalniać ludzi - podkreśliła. 

Pieniądze te samorządy otrzymać mają w trzech transzach, z których jedną już otrzymali. Do 15 listopada pieniądze na konta gmin mają wpłynąć w całości. 

Szybko się rozejdą 

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, zaznaczył, że te pieniądze to pomoc dla gmin. Samorządy otrzymały jednak takie samo wsparcie, niezależnie od tego, czy gmina jest duża, czy mała. Jan Zuba zauważył, że pieniądze mogą być wsparciem dla różnych inwestycji, ale przy dzisiejszej inflacji szybko się rozejdą. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy