Mieszkaniec gminy Kolbuszowa dopytywał w naszej redakcji, czy obowiązkowo musi być członkiem spółki wodnej. - Nie chce finansować czegoś, co mi nie jest potrzebne - mówił mężczyzna.
Rolnik z gminy Kolbuszowa dopytuje, jak wypisać się ze spółki, a przy tym nie mieć żadnych problemów. Jak dodaje nasz rozmówca, w tych czasach każdy musi liczyć się z pieniądzem i szukać oszczędności.
Nie chcą zysku
Na stronie internetowej kolbuszowskiego związku spółek wodnych czytamy, że jest to organizacją, która nie działa w celu osiągnięcia zysku.
- Nasza działalność polega na utrzymaniu i konserwacji istniejących urządzeń melioracyjnych takich jak sieci drenarskich oraz rowów melioracyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o prawie wodnym - informuje spółka.
Z prawnych doniesień wynika, że przepisy nie dopuszczają żadnego przymusu członkostwa w spółce wodnej. Konstytucja gwarantuje swobodę przystępowania do różnych zrzeszeń, jak i możliwość swobodnego z nich występowania.
Jeszcze końcem 2022 roku mieszkańcy sołectwa Kolbuszowa Górna otrzymali wiadomość, że w każdej chwili można złożyć rezygnację i nie płacić składek, które mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie, które naliczane są zgodnie z wielkością działek.
- Pisemną rezygnację należy składać w siedzibie Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej przy ul. Wolskiej. Nowe nakazy będą roznoszone wraz z nakazami podatku po nowym roku, więc radzimy się pośpieszyć - mogliśmy przeczytać w ogłoszeniu dla mieszkańców.
Spółka nie ma czasu na odpowiedź
W tej sprawie napisaliśmy do Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej. Dopytywaliśmy między innymi o korzyści bycia członkiem spółki wodnej. Zapytaliśmy też, kto może być w niej zrzeszony i jakie obowiązki musi spełniać członek spółki wodnej.
Od tego czasu minął już miesiąc i dalej nie mamy odpowiedzi. Kiedy przypominamy się telefonicznie, słyszymy, że to nie jest prosty temat i muszą się nad tym zastanowić, dlatego proszą jeszcze o cierpliwość.
Oprócz podstawowej działalności spółka świadczy takie usługi jak konserwacja, renowacja i budowa urządzeń wodno-melioracyjnych. Do jej zadań należy prowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej na terenach zmeliorowanych, wykonywanie robót towarzyszących przy budowie dróg, ulic i chodników. Pracownicy spółki mają za zadanie utrzymanie bieżące sieci drogowej obiektów inżynieryjnych, budowę obiektów inżynierii wodnej i wykonywanie robót ziemnych.
Podstawowa działalność statutowa związku to:
- wykonywanie wspólnych zadań członków związku jak: utrzymanie i eksploatacja urządzeń melioracji szczegółowych
- prowadzenie rachunkowości i obsługi finansowo-księgowej gminnych spółek wodnych
- sporządzanie sprawozdań rocznych gminnych spółek wodnych
- prowadzenie innych czynności z zakresu administracji spółek wodnych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.