Reklama

Kolbuszowska spółka wodna nie działa dla zysku. Kiedy mieszkańcy dopytują jak się z niej wypisać to nie odpowiadają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Kolbuszowska spółka wodna nie działa dla zysku. Kiedy mieszkańcy dopytują jak się z niej wypisać to nie odpowiadają - Zdjęcie główne

Kierownikiem Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej jest Bronisław Wiktor (70 l.), który zasiada również w kolbuszowskiej radzie miejskiej. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wracamy do tematu spółek wodnych. Jakiś czas temu jeden z mieszkańców gminy Kolbuszowa prosił o zweryfikowanie informacji, że z takiej organizacji można się wypisać.

Mieszkaniec gminy Kolbuszowa dopytywał w naszej redakcji, czy obowiązkowo musi być członkiem spółki wodnej. - Nie chce finansować czegoś, co mi nie jest potrzebne - mówił mężczyzna. 

Rolnik z gminy Kolbuszowa dopytuje, jak wypisać się ze spółki, a przy tym nie mieć żadnych problemów.  Jak dodaje nasz rozmówca, w tych czasach każdy musi liczyć się z pieniądzem i szukać oszczędności.

Nie chcą zysku 


Na stronie internetowej kolbuszowskiego związku spółek wodnych czytamy, że jest to organizacją, która nie działa w celu osiągnięcia zysku.

- Nasza działalność polega na utrzymaniu i konserwacji istniejących urządzeń melioracyjnych takich jak sieci drenarskich oraz rowów melioracyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o prawie wodnym - informuje spółka. 

Z prawnych doniesień wynika, że przepisy nie dopuszczają żadnego przymusu członkostwa w spółce wodnej. Konstytucja gwarantuje swobodę przystępowania do różnych zrzeszeń, jak i możliwość swobodnego z nich występowania.

Jeszcze końcem 2022 roku mieszkańcy sołectwa Kolbuszowa Górna otrzymali wiadomość, że w każdej chwili można złożyć rezygnację i nie płacić składek, które mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie, które naliczane są zgodnie z wielkością działek. 

- Pisemną rezygnację należy składać w siedzibie Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej przy ul. Wolskiej. Nowe nakazy będą roznoszone wraz z nakazami podatku po nowym roku, więc radzimy się pośpieszyć - mogliśmy przeczytać w ogłoszeniu dla mieszkańców. 

 

Spółka nie ma czasu na odpowiedź 


W tej sprawie napisaliśmy do Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej. Dopytywaliśmy między innymi o korzyści bycia członkiem spółki wodnej. Zapytaliśmy też, kto może być w niej zrzeszony i jakie obowiązki musi spełniać członek spółki wodnej. 

Od tego czasu minął już miesiąc i dalej nie mamy odpowiedzi. Kiedy przypominamy się telefonicznie, słyszymy, że to nie jest prosty temat i muszą się nad tym zastanowić, dlatego proszą jeszcze o cierpliwość. 

Oprócz podstawowej działalności spółka świadczy takie usługi jak konserwacja, renowacja i budowa urządzeń wodno-melioracyjnych. Do jej zadań należy prowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej na terenach zmeliorowanych, wykonywanie robót towarzyszących przy budowie dróg, ulic i chodników. Pracownicy spółki mają za zadanie utrzymanie bieżące sieci drogowej obiektów inżynieryjnych, budowę obiektów inżynierii wodnej i wykonywanie robót ziemnych. 

 

Podstawowa działalność statutowa związku to:
- wykonywanie wspólnych zadań członków związku jak: utrzymanie i eksploatacja urządzeń melioracji szczegółowych
- prowadzenie rachunkowości i obsługi finansowo-księgowej gminnych spółek wodnych
- sporządzanie sprawozdań rocznych gminnych spółek wodnych
- prowadzenie innych czynności z zakresu administracji spółek wodnych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy