Kolbuszowianka mistrzynią Polski

Kolbuszowianka mistrzynią Polski - Zdjęcie główne

WIADOMOŚCINajbardziej utytułowana wychowanka Kolbuszowskiego Klubu Karate - Monika Zielińska odniosła kolejny sukces.

Niedawno dostała promocję na czarny pas, uczyła się od takich mistrzów jak sensei Roman Jemioło. W 2018 roku była już mistrzynią Europy, teraz dostąpiła zaszczytu otrzymania tytułu mistrzowskiego Polski. Do tej pory Podkarpacie nigdy nie miało ani mistrza, ani mistrzyni Polski w tzw. otwartej kategorii w tej sztuce walki.

W sobotę, 12 października, wystąpiła w Szczecinie na XX Mistrzostwach Polski Kyokushin Kumite Open i Kata Seniorów i została mistrzynią open (otwartej kategorii). Aż 250 najlepszych karateków kraju walczyło na matach w hali sportowej Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej o tytuł Mistrza Polski Karate Kyokushin. To najważniejsze zawody zarówno dla seniorów jak i juniorów, w których obecne są wszystkie federacje, i które podziwiać możemy od około 35 lat (bez podziału na kategorie wagowe od 20). Na trzech matach oglądaliśmy formalne układy obrony i ataku (kata) oraz wolną walkę (kumite) kobiet oraz mężczyzn.

Monika Zielińska walczyła w kumite w open, czyli bez podziału na kategorię wagowe. Wygrała z trzema zawodniczkami. Jej pierwszą przeciwniczką była wrocławianka Joanna Jaworska, którą pokonała przez kopnięcie obrotowe w głowę. W półfinale pojedynkowała się z Agatą Winiarską, najbardziej utytułowaną polską zawodniczką, która była już mistrzynią Europy oraz mistrzynią świata. Monika mierzyła się z nią już dwukrotnie, tym razem jednak udało się jej pokonać Agatę i dotrzeć do finału. Tam stanęła naprzeciwko Anny Bojdy, którą również pokonała.

Monika Zielińska była już mistrzynią Europy w 2018 roku, nie udało jej się jednak obronić tytułu w roku kolejnym. Nigdy jeszcze nie otrzymała tytułu mistrzowskiego Polski, dwukrotnie zajęła trzecie miejsce. Tym razem jednak się to zmieniło, a Podkarpacie i Kolbuszowa mają pierwszą mistrzynię Polski w karate w otwartej kategorii. Do tej pory Podkarpacie miało już mistrzów karate, na przykład Waldemara Wiszyńskiego, ale nigdy wcześniej nie było zawodnika dzierżącego ten tytuł w otwartej kategorii. Monika to bardzo utalentowana i dobrze prosperująca zawodniczka, która niedługo zawalczy o tytuł mistrzyni świata w Tokio.