Reklama

KOLBUSZOWA. W cieniu drzew odpoczywają zwykle osoby nadużywające alkoholu. Jak jest plan na to miejsce?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

KOLBUSZOWA. W cieniu drzew odpoczywają zwykle osoby nadużywające alkoholu. Jak jest plan na to miejsce? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa ogłosiła przetargi na inwestycje związane z rewitalizacją miasta. Samorząd szuka m.in. firmy, która przebuduje dworzec autobusowy, czyli najbrzydszą wizytówkę miasta.

Przebudowa terenu wzdłuż rzeki Nil to pierwsza z inwestycji, która kryje w sobie pięć mniejszych zadań. Na ich wykonanie samorząd planował przeznaczyć 4 mln 127 tys. zł (w tym unijne dofinansowanie). Do ogłoszonego w połowie marca przetargu zgłosiły się dwie firmy. Wyższą cenę zaproponował przedsiębiorca z Żabna (5 mln 985 tys. zł). Niższą - firma budowlana "Rembisz" z Zielonki (4 mln 127 tys. zł). Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. 

Pierwsze, ze wspomnianych pięciu zadań, zrealizowane zostanie na placu przy moście na rzece Nil (na wprost budynku Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej). Obecnie jest to teren bardzo rzadko uczęszczany przez mieszkańców. W cieniu drzew odpoczywają tam zwykle osoby nadużywające alkoholu. 

Jak jest plan na to miejsce? - Projekt zakłada stworzenie wysokiej jakości, reprezentacyjnej przestrzeni publicznej - czytamy w dokumentacji przetargowej. Docelowo ma to być miejsce do wypoczynku przy zachowaniu maksymalnej liczby znajdujących się tam drzew. Te schorowane mają zostać usunięte.

Na skwerze wykonane zostaną nowe ścieżki parkowe. Będą też nowe nasadzenia zieleni oraz ławki, kosze na śmieci i pergole. Ciekawostką będzie wykonanie przejścia do ul. Parkowej wzdłuż Nilu. W centrum placu ma stanąć podświetlona rzeźba o wadze ok. 1,5 tony. Ma nią być granitowy globus o średnicy 115 cm. Wygrawerowany zostanie na nim obszar Polski. Na podstawie znajdzie się nazwa miejscowości lub inna, wskazana przez inwestora. Globus będzie można obracać. 

Na tym nie koniec. Na skwerze stanie  również rzeźba krokodyla - jedna z czterech planowanych w ramach całej dużej inwestycji. Ma to być odlew nieżelazny, taki jak rzeźba znajdująca się na płycie rynku. 

Po modernizacji plac naprzeciwko budynku policji będzie objęty monitoringiem. 


Więcej o rewitalizacji miasta przeczytasz w aktualnym numerze Korso Kolbuszowskie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE