Reklama

Reklama

Kolbuszowa. Park dla pokoleń "idioto-wandalo-odporny"

Opublikowano: wt, 10 kwi 2018 20:30
Autor:

Kolbuszowa. Park dla pokoleń "idioto-wandalo-odporny" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Park miejski, w którym zostanie zasadzonych sto dębów, już oficjalnie nosi miano Parku Niepodległości. Taką uchwałę na ostatniej sesji (29 marca) podjęli radni miejscy. Samorządowcy nie pozostawili jednak tej sprawy bez dyskusji.

Reklama

Park Niepodległości powstanie na blisko 2,5-hektarowej działce przy ulicy Astrowej w Kolbuszowej na osiedlu Błonie w pobliżu kościoła św. Brata Alberta. Ma być przede wszystkim formą uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Pomysł utworzenia takiego obiektu pojawił się jeszcze pod koniec ubiegłego roku. - Zwrócił się do nas pan Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, proponując współpracę posadzenia stu dębów na stulecie nieodległości - przyznał na ostatniej sesji (29 marca) Jan Zuba, burmistrz miasta.

- Doszliśmy do wniosku, że sadzenie dębów przypadkowo, w różnych miejscach, nie jest dobrym pomysłem. Skoro mamy plan przestrzenny dla nowego osiedla i jest w nim działka o powierzchni 2,5 hektara przewidziana pod park miejski zaproponowaliśmy, żeby tam utworzyć Park Niepodległości - dodał włodarz gminy.


Po konsultacjach

W następnej kolejności magistrat zlecił opracowanie wstępnej koncepcji obiektu. Zajęła się tym firma z Rzeszowa. Wpływ na ostateczną wizję parku mieli mieszkańcy, którzy przez dwa tygodnie (od 5 do 16 marca) mogli zgłaszać swoje uwagi.

- Przyznam szczerze, że nie było ich wiele - zaznaczył Jan Zuba. - Były drobne propozycje, na przykład zmiany nazwy ulicy Astrowej na ulicę Niepodległości. Pojawiły się też prośby o dodatkową drogę dojazdową. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ w planie przestrzennym, wokół parku, będzie sieć dróg wewnętrznych, osiedlowych - dodał burmistrz.

O koncepcji parku dyskutowali także kierownicy referatów i pracownicy urzędu miejskiego. Po kilku spotkaniach powstała ostateczna wizja, która będzie podstawą do zlecenia opracowania programu funkcjonalno-użytkowego.

Nawet kilka lat

Koncepcja parku, którą przedstawił burmistrz, przypadła radnym do gustu. Wśród niektórych pojawiły się jednak pewne wątpliwości.

- Jako radni powinniśmy zwrócić uwagę na sferę finansową - stwierdził Marek Opaliński. - Jeżeli były robione koncepcje, to czy w ślad tych koncepcji idą też środki i o jakich kwotach mówimy? - dociekał samorządowiec.

- Żeby można było mówić o kosztach, to najpierw trzeba mieć opracowaną dokumentację. Koncepcja to nie kosztorys. Koncepcja nie zawiera żadnych rozwiązań projektowych. Dopiero, kiedy będą robione rozwiązania projektowe, będziemy znali kosztorys - odparł Jan Zuba i podkreślił: - Nie chcemy budową tego parku zanadto obciążać budżetu gminy. Przygotowujemy się do tego, żeby można było pozyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Współpracujemy w tym celu już z wieloma osobami.

Burmistrz zaznaczył też, że jeżeli gminie nie uda się dostać dotacji, to budowa parku rozłoży się na kilka lat.

Odporny na wandali

O to, czy park nie padnie "ofiarą" wandali, obawiał się z kolei Waldemar Macheta. Jego zdaniem już teraz trzeba by pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu obiektu. - Park musi być idioto-wandalo-odporny. Byłoby szkoda, gdyby czyjś wysiłek, dla nas i dla przyszłych pokoleń, poszedł na marne - mówił samorządowiec.

Radnego uspokoił Jan Zuba. Jak zaznaczył, park nie powstaje na odludziu, a na coraz prężniej rozwijającym się osiedlu. W perspektywie czasu jest szansa, że teren ten będzie monitorowany.

- Myślę, że działania, które będziemy podejmować, będą miały charakter kompleksowy, nie na zasadzie, że zostawimy to i niech się dzieje, co chce. Mamy świadomość zagrożeń i będziemy robić wszystko, żeby minimalizować takie działania - zapewnił włodarz gminy.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +3 / -0

  Mieszkaniec.

  Drodzy samorządowcy. Zamiast wydawać cudze pieniądze na coś pozornie bezużytecznego na obecna chwile - poprawcie drogi i ruch w kolbuszowej. W dalszym ciągu brak świateł na "9" przy szkole podstawowej nr1. Bo to chyba najbardziej zablokowany odcinek drogi w godzinach szczytu. Tak samo skrzyżowanie 9 i tyszkiewiczów, powinien znalezc sie pas do skretu w lewo (jadac od strony cmolasu) bo kierowcy skrecajacy blokuja ruch dla reszty uczestnikow ruchu drogowego. Idac dalej ,miala byc obwodnica kolbuszowej odciagajaca ruch z krajowej 9 - na planach sie chyba skonczylo.. projekt/ustawa w zmianie predkosci na ograniczeniu w kolbuszowej gornej jak najbardziej podniesc do 70kmh. Ja jak i wielu z okolic przejezdza ta droga do pracy , podniesienie ograniczenia nie tylko by poprawilo plynnosc ruchu ,co odkorkowalo by centrum. I ulatwilo zycie pracujacym w rzeszowie.. tak samo wydzierzawic wiele dzialek pod sprzedaż dla firm handl-uslug., jest wiele takich miejsc - kolo starostwa - pole , a to przeciez obok jednego z najwazniejszych obiektow urzedowych w Klb.. tal samo pole kolo ZST , pole kolo ronda na jana pawla... w kolbuszowej brakuje miejsc, lokalk ktore mogly by byc wynajmowane przez przedsiebiorcow. Na pewno by to wplynelo bardzo na rozwoj regionu i gospodarki. Wzrost wartosci gruntow, wieksze zainteresowanie mieszkaniami .. a przede wszystkim mozliwosc rozwoju nowych, mlodych jak i starych przedsiebiorcow. Do tego to zawsze dodatkowe miejsca pracy. Co z rozwojem infrastruktury swiatlowodowej w kolbuszowej? Mieszkancy na ruczki w dalszym ciagu nie maja mozliwosci podlaczenia sie do sieci swiatlowodowej ,gdzie z kolei, wies - widelka ,juz tak. Tu nie chodzi o zazdrosc , a po prostu o stagnacje, braku rozwoju, rzeczy oczywistych i najbardziej pptrzebnych.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Cctv

  Super iniciatywa. Sadze ze idioci i wandale zawsze sie znajda oby sie znalazly odpowiednie slozby by do zniszeczenia nie doprowadzono:) monitoring.

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  Benek

  Bida aż piszczy w tej Kolbuszowy, ale lokalne kacyki parki będą sobie budować. Z drugiej strony, kto zabroni biednemu bogato się bawić?