Reklama

Kierowcy jeżdżą już nową obwodnicą. Co ze starym odcinkiem wojewódzkiej? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 16 paź 2019 11:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W piątek, 11 października, przecięto wstęgę i oficjalnie otwarto małą obwodnicę Kolbuszowej i Weryni. - Z punktu widzenia Kolbuszowej ruch obwodnicą będzie przebiegał bezkolizyjnie, nie przechodząc przez centrum miasta - mówi Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Uwadze naszych Czytelników i internautów nie umknęło to, że nowa droga została oddana do użytku dwa dni przed wyborami parlamentarnymi. Jak można było wywnioskować z opinii mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, że był to idealny moment, jeżeli chodzi o finiszującą kampanię wyborczą. 

Czy nowy trakt łączący Kolbuszową z Dzikowcem faktycznie usprawni ruch kierowcom? - Prawda jest taka, że Kolbuszowa jest zakorkowana, dlatego że przez Kolbuszową przebiegają główne drogi - mówił dyrektor PZDW Piotr Miąso. - Jedną z nich jest oddana obwodnica Kolbuszowej i Weryni. Tak na prawdę droga, w ciągu drogi krajowej nr 9 załatwiłaby problem korków w Kolbuszowej - zauważa nasz rozmówca. 

Jak dodaje dyrektor Miąso, nowo powstała i oddana do użytku obwodnica jest też bardzo ważna, ponieważ łączy ona Mielec z Sokołowem Małopolskim. - Nowy odcinek przebiega całkowicie poza zabudową miasta. Z punktu widzenia Kolbuszowej ruch obwodnicą będzie przebiegał bezkolizyjnie, nie przechodząc przez centrum miasta - nadmienia szef zarządu dróg wojewódzkich. 

Stara w ręce powiatu 

Jak powiedział w rozmowie z nami Piotr Miąso, budując tę obwodnicę, "stary" odcinek drogi wojewódzkiej nr 875 od Kolbuszowej do Weryni automatycznie PZDW przekazuje pod zarządzanie powiatowi kolbuszowskiemu. 

Czy tiry i samochody ciężarowe będą mogły uczęszczać starym traktem, jadąc ulicą Tyszkiewiczów? - Władze powiatu będą decydować, jaki będzie rodzaj ruchu na tej drodze - informuje dyrektor zarządu. - Zadecydują, jakie pojazdy będą tamtędy dopuszczone i jakie będą wprowadzone ewentualne ograniczenia. Z technicznego punktu widzenia można się tamtędy poruszać. Parametry techniczne starej drogi wojewódzkiej nie są jednak korzystne, więc jestem przekonany, że ruch, ten ciężki, będzie przechodził przez nową drogę - zapewnia nasz rozmówca, dodając, że w Weryni jest bardzo kręta droga i jak się okazało kilka lat temu także bardzo niebezpieczna. - Na pewno większość kierowców obierze nową trasę. Po starej drodze będzie odbywał się wyłącznie ruch lokalny - kwituje dyrektor Miąso.

Kompleksowe przedsięwzięcie 

Jak podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, obwodnica Kolbuszowej i Weryni to element kompleksowego przedsięwzięcia na drodze 875 łączącej Kolbuszową, Leżajsk, Sokołów Małopolski, ale również Mielec. - To miejsca, w których rozwijają się, pracują i będą się tworzyć przedsięwzięcia i firmy przede wszystkim związanie z doliną lotniczą - zauważyła przedstawicielka ministerstwa. - Dlatego ta droga daje również szereg możliwości, po pierwsze na poprawę jakości życia mieszkańców Kolbuszowej i Weryni, bo ruch zostanie skierowany na obwodnicę, po drugie dojazdu do dobrze płatnych miejsc pracy, ale również daje możliwości na rozwój przedsiębiorczości, zarówno wzdłuż tej drogi, jak i rozwój przedsiębiorczości w tych właśnie miejscach, gdzie tworzą się i pracują firmy z doliny lotniczej - podkreśliła obecna na otwarciu Jarosińska-Jedynak. Dodała również, że poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, podkreślił, że droga, która połączy Mielec, Kolbuszową z Leżajskiem, skomunikuje się także z drogą ekspresową S19, bardzo ważną inwestycją również dla Podkarpacia. Wspomniał on również o planach na kilka lat do przodu, mianowicie o prawdziwej obwodnicy, która miałaby biec wzdłuż drogi krajowej nr 9. 

Długie starania 

Ewa Draus, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, podkreśliła, że starania o nowy odcinek drogi trwały bardzo wiele lat i było wiele problemów. - Dzisiaj już możemy powiedzieć, że one już zostały zakończone. Chociaż roboty może będą uzupełniane do końca tego roku, to już droga jest przejezdna - zaznaczyła Draus.

Józef Kardyś, starosta kolbuszowski, poinformował, że nowy trakt ulży mieszkańcom, szczególnie tej części miasta, która jest strefą przemysłową. - Ta droga, o której marzyliśmy od niemal 20 lat, staje się dzisiaj rzeczywistością - mówił również obecny na otwarciu Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. - To jest obwodnica, która zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo, płynność ruchu, ale także umożliwi wykorzystanie terenów, które wzdłuż tej obwodnicy przebiegają. Ich przeznaczenie z czasem będzie się zmieniać, będzie miało znaczenie dla rozwoju gospodarczego naszej gminy. Jak podkreślił włodarz gminy cieszy się, że wkrótce będzie oddawany także drugi odcinek drogowy. Łącznik pomiędzy drogą krajową nr 9 a drogą wojewódzką relacji Kolbuszowa-Sędziszów. - Sprawi ona, że ten ruch w obrębie miasta, w obrębie centrum będzie rozproszony, bo im więcej połączeń drogowych, tym lepsza płynność ruchu - dodał szef kolbuszowskiego magistratu.

Przeprosiny i deklaracje

Franciszek Kosiorowski, przedstawiciel firmy zajmującej się budową nowego odcinka drogi, przeprosił za opóźnienia związane z otwarciem małej obwodnicy. - Przeprosiny z mojej strony dla wszystkich, którzy uczestniczyli w ubiegłym roku, 28 sierpnia przy "wbiciu łopaty". Zapraszałem wszystkich za rok na otwarcie. No nie udało się, bo ten mój rok trwał dłużej, bo ponad 13 miesięcy - zaznaczył. - Trudno z tego opóźnienia się tłumaczyć, ale przy realizacji tej budowy były również osoby mocno zainteresowane opóźnieniem robót lub wręcz ich wstrzymaniem - dodał nadzorujący prace nad drogą. 

 Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego, zaznaczył, że otwarty został ważny odcinek drogi, która prowadzi do drogi ekspresowej S19. - Po to właśnie między innymi remontujemy, żeby było bezpiecznie, szybko, sprawnie, żeby się otwierały strefy przedsiębiorczości, tereny budowlane dla mieszkańców - wymieniał marszałek Ortyl. - To wszystko czyni zawsze obwodnica, zawsze nowa droga, która przebiega po nowym śladzie. Ja myślę, że trzeba też tak statystycznie powiedzieć, że Kolbuszowa na tą drogę bardzo długo czekała, doczekała się, to jest efekt ważny, będziemy to wszystko kontynuowali - zapewniał. 

Jak dodał marszałek, w tej chwili w dalszym ciągu trwa inwestycja, która będzie prowadziła z drogi krajowej nr 9 do Sędziszowa.

W ramach inwestycji wykonano budowę 6,398 km drogi wojewódzkiej nr 875
Całkowita wartość: 52 201 419,05 zł
Dofinansowanie z UE: 44 256 484,38 zł
Dofinansowanie z budżetu państwa: 7 809 967,87 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  Obwodnica

  Czy ktoś wie jak potoczyły się losy osoby, która próbowała zablokować całą inwestycję oraz urzędników które wydały zgodę na budowę budynku na planowanej trasie obwodnicy? Afera była mocna, nawet w gazetach.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  J.J

  Tak Panie Posluszny korekcja prawdziwa. Brawo

 • 2 lata temu | ocena +4 / -3

  J.J

  Dlaczego nie napisano wyraznie ze te 44 mln to dofinansowanie z Uni. PiS zabronil pisac prawde a autor artykulu jest posluszny

 • 2 lata temu | ocena +3 / -0

  Obywatel

  A czy ktoś z najjaśniejszej władzy pomyślał o mieszkańcach Koloni którym ta budowa zniszczyła drogę lokalna?sam burmistrz obiecywał źe droga zostanie naprawiona oraz ze zostanie połozony asfalt na kawałku źwirówki do skrzyzowania z nową drogą. Wlaśnię obiecywał a teraz wypiął się na mieszkańców i mówi ze mu przykro ale pieniędzy brak.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -4

  Grzegorz

  Ja jadąc do pracy co dzień starą drogą rano i popołudniu jestem zadowolony , widzę różnice mniejszy ruch ale ci co nie jeżdżą to widzę że narzekają ale to jak zawsze polak z automatu trzeba narzekać jest źle nie ma źle

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   mieszkaniec

   W piątek otwarcie i już we wtorek "ekspert zadowolony"zauważył mały ruch przez miasto.Ha ha ha ha.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -1

  kierowca

  ...aż dwie nowe obwodnice w Kolbuszowej, a główna droga Warszawa-Rzeszów przez ciasne centrum miasta.Rzeczywiście to ogromny"sukces" włodarzy.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -1

  hmmmm

  Nie wiadomo czy się śmać czy płakać, owszem obwodnica omnie miasto ale skończy sie w Dzikowcu czyli umożliwi " dojazd do dobrze płatnych miejsc pracy". A co z ciężarówami jadącymi w kierunku Rzeszów-Tarnobrzeg?