Reklama

Kiedy ostatni raz wymieniłeś wycieraczki samochodowe?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy ostatni raz wymieniłeś wycieraczki samochodowe? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niby nic ważnego, ale wyobraź sobie jazdę w deszczu bez sprawnych wycieraczek. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni szyby oraz poprawa widoczności. Jednak źle zamontowane potrafią skutecznie dekoncentrować podczas jazdy.

- Producenci wycieraczek dedykują je do konkretnych marek samochodów. Być może sprzedawca źle je dobrał - podpowiada nasz ekspert. Nie ulega wątpliwości, że marka wycieraczek jest istotna. Przyjmijmy zasadę, "nie stać mnie na tanie rzeczy".

Jak dowiadujemy się z rozmowy, nie zawsze wymiana wycieraczek pomaga. Komplikacja może tkwić w samej szybie, być może jest ona nadmiernie zabrudzona. Takie nieczystości utrudniają prawidłową pracę wycieraczek, które mogą w rezultacie nawet rysować szybę. Innym powodem skrzypienia jest korozja, która obejmuje metalowe zawiasy. 

 

Zły kąt 

Wycieraczki są na tyle łatwe w montażu, że część kierowców decyduje się je wymieniać na własną rękę. Po jakimś czasie niektórzy z nich zauważają, że chyba nie do końca sobie poradzili. 

Pióro wycieraczki musi być ułożone prostopadłe względem szyby. - W przypadku kiedy ułożenie jest złe, to gumka pióra wycieraczki ma problemy z przekręceniem się podczas ruchu całej wycieraczki i wówczas piszczy lub podskakuje. Jeżeli dochodzi do tego osłabiona sprężyna w ramieniu, to może tworzyć się nieznośny hałas - tłumaczy Łukasz -  Często zdarza się też, że ramiona wycieraczek są zbyt dociśnięte do powierzchni lub za bardzo napięte.

 

Sprawdź

- Upewnij się, czy dobrałeś odpowiedni model wycieraczek. Nie mogą być za krótkie, bo wtedy nie docierają do wszystkich miejsc. I na odwrót, zbyt długie mogą na siebie zachodzić - tłumaczy mechanik. Jeśli po montażu wycieraczek mamy wrażenie, że pióra są zbyt luźne i dlatego nie zbierają dobrze wody z szyby, sprawdźmy, czy adapter został właściwie zamontowany na ramieniu. - Prawidłowe zablokowanie adaptera jest ważne, ponieważ źle zamontowane wycieraczki mogą wysunąć się z mocowania w czasie jazdy - wyjaśnia Łukasz.

W przypadku wycieraczek bezszkieletowych, jeśli adapter zablokowany jest prawidłowo, ale wycieraczka nadal nie zbiera dobrze wody, może być to spowodowane złym przyleganiem gumowych piór do szyby.  Przy zakupie takiego osprzętu cena przekłada się na jakość.

- Dobrą praktyką jest regularne, gruntowne czyszczenie szyby, łącznie z nanoszeniem na nią  odpowiednich powłok. Taka czynność przedłuża żywotność piór, a przy tym zwiększa komfort jazdy. Taki zabieg pomaga chronić szybę - podpowiada fachowiec.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE